Po výmene mocenských elít sa tak na Slovensku, ako i v Čechách hľadá vysvetlenie, prečo transformácia zo socializmu na kapitalizmus nepriniesla také výsledky, aké sa pred desiatimi rokmi sľubovali. Ponúka sa viacero vysvetlení, napríklad: Politici v minulosti vyvolali neprimerané očakávania. Politici sa zľakli problémov a transformáciu zabrzdili na polceste. Politici zneužili svoju moc a obohacovali sa na úkor občanov.
Ani slovenská, ani česká opozícia sa po svojom víťazstve nezriekli privatizácie, ale zhodne na nej vidia muchy. V Čechách sa víťazná ČSSD rozhodla prehodnotiť Klausovu éru v akcii "čisté ruky", na Slovensku sa zrejme rozbieha vyvlastňovanie podnikov sprivatizovaných za podozrivých okolností v čase vlády Vladimíra Mečiara. Dnešné vlády sľubovali veľké upratovanie na predvolebných stretnutiach s občanmi, niečo teda musia urobiť aj v praxi. Dzurindova väčšinová vláda to bude mať na Slovensku ľahšie ako Zemanova menšina v Česku, ale v princípe stoja pred rovnakým problémom. V ktorých prípadoch bola privatizácia regulárna a v ktorých išlo o obyčajnú lúpež?
Václav Klaus obviňuje českých sociálnych demokratov z toho, že sa snažia "kriminalizovať ekonomickú činnosť", čím zastrašujú podniky, ktoré, než by riskovali, radšej nerobia nič. Tým zdôvodňuje hospodársky pokles. Pokiaľ ide o nedobytné zlé úvery bánk, nehovorí Klaus o zlom hospodárení, ale o tom, že banky pomáhali vláde niesť transformačné bremeno. Tým, že sa banky začali chovať racionálne, zapríčinili vraj hospodársku krízu. Týmito názormi sa chce povedať, že spôsob, akým sa menila vlastnícka štruktúra, nebol chaotický, čo sa dialo, dialo sa zámerne. Výnimočnosť ekonomického manévru, ktorý nemá obdobu, je potom ospravedlnením drobných a ojedinelých chýb. Takto však vidí transformáciu iba menšia časť občanov. Väčšina cíti, že dnešní boháči nezbohatli poctivo, za ich prosperitou sa zreteľne rysujú konexie, privilégiá a korupcia.
Akási náprava sa žiada, ale zrejme je vopred treba povedať, čo sa má napraviť. Určite nestačí reprivatizovať milióny z jedného boháča na iného. Zmysel má iba retransformácia spoločnosti na takú, ktorou by nehýbala úzka skupina zbohatlíkov, ale sebavedomá stredná vrstva. Chce to iný kapitalizmus, nie iných kapitalistov. IVAN HOFFMAN,
Praha
(Autor je komentátor ČRo 1)