BRATISLAVA – Prídete v nedeľu do divadla a bude zatvorené? Aj to sa podľa nového Zákonníka práce môže stať. Časť vlády i parlamentu priznáva, že jeden z najdôležitejších zákonov potrebných k reforme pracovného práva podcenila.
Podľa zamestnávateľov potom norma vyzerá, akoby ju pripravovali odborári. Podpredseda vlády Ivan Mikloš tvrdí, že čakal na pripomienky zamestnávateľov, ale tí sa v pravý čas neozvali.
Zákonník práce, za ktorý aj on sám zahlasoval, by neprípustne obmedzoval pružnosť trhu práce. Bol by tak prekážkou zvyšovania konkurencieschopnosti podnikov, ale aj ekonomiky ako celku.
„Pravidlá v ňom nerešpektujú rôznorodosti jednotlivých profesií, napríklad umelcov, učiteľov, lekárov, zdravotných sestier. Divadlá by nemohli hrať aj v sobotu aj v nedeľu, nemohli by byť divadelné prázdniny,“ hovorí Mikloš. „Aj z hľadiska analýz, ktoré ho porovnávajú s európskym právom, sa zdá, že v niektorých oblastiach sa išlo nad rámec nevyhnutného.“
Minister práce Peter Magvaši tvrdí, že zákonník vychádza z európskych štandardov a kritikom sa nepáči preto, že ho nepoznajú. „Od augusta 1999 do októbra 2000 boli rokovania a je počudovaniahodné, že naši koaliční partneri vyťahujú veci, ktoré boli v procese prípravy zákonníka vyriešené.“
„Fakt, že iniciujeme zmenu zákona, ktorý predkladala vláda, znamená priznanie chyby. Ako vláda sme ho podcenili,“ priznal Mikloš. „Je chyba, že bol takto schválený, ale myslím, že je ešte stále čas, keďže má platiť od prvého apríla.“
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení tiež nie je zákonníkom nadšená, ale jej generálny riaditeľ František Bruckmayer hovorí, že vznikol ako dohoda troch strán: „Odborári chceli ešte väčšie výhody, my ani vláda sme neboli spokojní, ale nakoniec to bol konsenzus. Ak má niekto maslo na hlave, tak všetky tri strany rovnakou mierou.“ Bruckmayer tvrdí, že okrem lekárov, učiteľov by sa skomplikovala situácia aj v prípade poľnohospodárov, chemikov a ďalších.
Poslanca SDKÚ Pavla Prokopoviča prekvapilo, že asociácia sa k návrhu zákonníka postavila kladne a predovšetkým ona žiada novelu. „My sme v parlamente ako poslanci dávali viaceré pozmeňujúce návrhy, žiaľ neprešli. To že je niečo v súlade s európskymi normami neznamená, že to nemôže byť lepšie.“
Fakt, že prijatie zákonníka veľmi dlho meškalo, vysvetlil Magvaši po svojom: „Boli určité brzdiace prvky k tomu, aby sa reforma pracovného práva ako celku neschválila.“ Inak bol zákonník podľa neho pripravený včas.
(rf)