Ak do 11. februára, keď v Porýní vrcholí karneval, nepredložia zamestnávatelia rozumné návrhy na zvýšenie platu a miezd, potom to v Nemecku "praskne", vyhlásil rozhorčene predseda najväčšieho nemeckého Odborového zväzu zamestnancov v kovopriemysle s tri a pol miliónmi členov Klaus Zwickel. Zdôraznil, že odbory stále trvajú na zvýšení platov o šesť a pol percenta, pričom zamestnávatelia navrhujú dve percentá. "To je veľmi málo," tvrdí Klaus Zwickel a uvádza, že v uplynulých rokoch zvýšenie príjmov zamestnancov nezodpovedalo reálnemu zvýšeniu miezd.
Svoje požiadavky na zvýšenie platov a miezd vyjadruje Odborový zväz zamestnancov v kovopriemysle varovnými štrajkami. V jedenástich zo šestnástich spolkových krajín štrajkovalo tento týždeň niekoľko hodín vyše štvrť milióna zamestnancov. Na manifestáciách zdôraznili, že pokiaľ sa nesplnia ich požiadavky, celý nemecký kovopriemysel postihne obrovský štrajk, ktorý by mohol trvať niekoľko týždňov. "V našej štrajkovej pokladni máme miliardy mariek," tvrdia odboroví funkcionári. Tie by v prípade dlhšie trvajúcich
štrajkov odbory skutočne potrebovali, pretože je takmer isté, že by zamestnávatelia siahli k vlastnej "zbrani" - k výlukám. Štrajkujúci by potom boli odkázaní žiť len z odborových podpôr.
Je možné - a dokonca pravdepodobné - že zamestnávatelia v najbližších dňoch svoju ponuku trochu zvýšia. "Pokiaľ sa štrajk uskutoční," vyhlásil predseda Zväzu stredných a malých podnikov Hans Peter Stiehl, "potom sa pravdepodobne nezúčastníme 25. februára rokovania Spoločenstva o práci u spolkového kancelára." Neúčasť predstaviteľov zamestnávateľov už na prvom rokovaní Spoločenstva o práci po nastúpení červeno-zelenej spolkovej vlády v Bonne by vážne ohrozila zámery spolkového kancelára Gerharda Schrödera, ktorý obnovenie Spoločenstva o práci po štyroch rokoch považuje za jeden z hlavných cieľov svojej sociálnej politiky. Jeho prostredníctvom by chcel Schröder dosiahnuť tento rok zníženie nezamestnanosti najmenej o štvrť milióna osôb. Preto vyzval ako zamestnávateľov, tak odbory, aby zachovali chladnú hlavu a snažili sa dosiahnuť rozumný kompromis. Ale nie sú to len odbory v kovospracujúcom priemysle, ktoré žiadajú zvýšenie príjmov o šesť a pol percenta. S rovnakými požiadavkami sa už prihlásil aj druhý najväčší nemecký odborový zväz, Zväz zamestnancov vo verejných službách a doprave. Štrajkom hrozia aj podniky mestskej dopravy a smetiarov - ale napríklad aj herne a kasína. V jedenástich veľkých nemeckých herniach v kúpeľných mestách, ako je Bad Pyrmont alebo na ostrove Nordeney, zamestnanci túto hrozbu aj vyplnili.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)