Ruský prezident dodržal tradíciu, podľa ktorej po každom uzdravení odvoláva vysokých štátnych úradníkov. Oficiálne generálny prokurátor Jurij Skuratov odchádza na vlastnú žiadosť zo zdravotných dôvodov. Údajne už v pondelok začalo prokurátora bolieť srdce a včera bol hospitalizovaný v tej istej nemocnici, ktorú Jeľcin pred niekoľkými dňami opustil. Prezident sa naopak zaktivizoval a prišiel nečakane na niekoľko hodín do Kremľa. Okamžite podpísal demisiu Skuratova, uskutočnil ďalšie kádrové zmeny v prezidentskej administratíve a vrátil sa do sanatória Barvicha. Skutočný zdravotný stav prokurátora je prísne utajený a oznamovacie prostriedky vyjadrili pochybnosti o tom, že srdce je hlavnou príčinou jeho odchodu.
Prezident v poslednom čase vyslovil nespokojnosť s prácou prokuratúry, ktorá za posledné dva roky nedokázala postaviť pred súd ani jedného páchateľa tzv. veľkých vrážd na objednávku. Komunistická opozícia upozorňuje na to, že na Skuratova bol vyvíjaný silný tlak, ale nie je jasné, kto a prečo tento tlak vyvíjal.
Odchod prokurátora sprevádza škandál, ktorý sa osobne týka prezidenta a jeho rodiny. V utorok sa na príkaz prokuratúry začali rozsiahle prehliadky kancelárií ropnej spoločnosti Sibnefť, ktorá patrí známemu magnátovi a tajomníkovi Spoločenstva nezávislých štátov Borisovi Berezovskému. Policajné razie sa uskutočnili ešte v dvadsiatich objektoch a bytoch. Akcia pripomínala americký akčný film a zúčastnila sa na nej špeciálna protiteroristická jednotka Alfa. Sibnefť patrí medzi dvadsať najväčších ropných spoločností na svete, ale vyšetrovanie sa netýka obchodu s ropou. Mužov so samopalmi a v čiernych kuklách zaujímala úplne iná firma. Súkromná bezpečnostná agentúra ATOL. Jediným mostíkom, ktorý spája ATOL a Sibnefť je osoba Berezovského. Obe firmy totiž vlastní.
Proti ATOL sa začalo trestné konanie už pred niekoľkými dňami. Podľa denníka Moskovskij komsomolec táto firma tajne odpočúvala a nahrávala kompromitujúci materiál na viacerých vysokých politikov vrátane rodiny B. Jeľcina. Našli sa kazety, ktoré podozrenie potvrdili. Tlač zaplnili články o tom, že Berezovskij si vybudoval de facto súkromnú KGB. Včera potom polícia v kanceláriách Sibneft zrejme hľadala ďalšie dôkazy proti ATOL a veľké kufre, ktoré večer vynášali z budovy, svedčia o úspechu.
Doposiaľ nie sú presne jasné súvislosti medzi demisiou prokurátora Skuratova a policajnou akciou proti firmám Berezovského. Médiá upozorňujú na vyostrenie zákulisných mocenských sporov medzi Kremľom, vládou a oligarchiou. Berezovskij sa v minulosti už podieľal na viacerých politických likvidačných akciách a jeho vplyv na rodinu prezidenta je značný. PETRA PROCHÁZKOVÁ, Moskva
(Autorka je reportérkou agentúry Epicentrum)