Japonský jen pokračoval vo svojom posilňovaní, a to až na úroveň 111,78 JPY/1 USD predovšetkým vďaka pokračujúcemu rastu výnosov na trhu s japonskými vládnymi dlhopismi. Od ďalšieho posilnenia jenu trh odrádzali iba obavy z možnej prítomnosti japonskej centrálnej banky na nižších úrovniach, a to okolo 110 JPY/1 USD. Opätovne sa začali objavovať vyhlásenia zo strany popredných japonských finančníkov, ktorí sa zhodne vyjadrili v tom zmysle, že súčasná úroveň výmenného kurzu japonského jenu voči americkému doláru je neprijateľná. Podľa všetkého je možné usudzovať, že pre Japoncov je prijateľné pásmo v rozmedzí od 110,00 JPY/1 USD až po 120,00 JPY/1 USD. Prípadné prelomenie hranice 110 JPY/1 USD by znamenalo prelomenie úrovne stoplosov okolo 109,60 JPY/1 USD a ako ďalší možný cieľ by bolo možné očakávať 105,00 JPY/1 USD, čo by však bolo veľmi problematické z pohľadu ďalšieho vývoja ekonomiky tejto krajiny.
Britská libra oslabila voči väčšine ostatných mien po tom, ako sa opätovne začali objavovať údaje o spomaľovaní rastu maloobchodu a sektoru služieb. Podľa podrobnejších čísel je zrejmé, že maloobchod pokračoval v prudkom poklese a vyhliadky na február sú dokonca najhoršie za posledné štyri roky. Pozornosť sa preto čoraz častejšie upiera na najbližšie zasadnutie Bank of England, na ktorom by sa malo rozhodnúť o ďalšom vývoji úrokových sadzieb. Libra teda oslabila voči doláru na úroveň 1,6340 USD/1 GBP, kým počas predchádzajúceho dňa bola ešte obchodovaná na úrovni 1,6445 USD/1 GBP. Podľa názorov analytikov možno očakávať približne 0,25-percentný pokles úrokových sadzieb, avšak centrálna banka by nikoho neprekvapila, ak by si ešte počkala na ďalšie dáta.
Zmena nálady na "emerging markets" bola jednou z dominantných udalostí včerajšieho dňa. Brazílsky reál posilnil voči americkému doláru až na úroveň 1,75 BRL/1 USD, čo bol voči včerajšku iba mierny pokrok. Absencia negatívnych správ o ďalšom vývoji na brazílskom finančnom trhu však upokojila situáciu a dosť napäto sa očakávalo vystúpenie brazílskeho prezidenta Fernanda Cardosa. Ten neskôr v závere dňa uviedol, že jeho krajina robí pokroky v rozhovoroch s Medzinárodným menovým fondom. Zároveň upozornil, že prípadné neposkytnutie približne 9-miliardovej tranže pre Brazíliu zo strany MMF nie je kritickým problémom, a to z toho dôvodu, že súčasná výška devízových rezerv plne postačuje pokryť potreby krajiny. Cardosov tón bol optimistický a do značnej miery pomohol stabilizovať situáciu na trhu.
Česká koruna posilnila voči euru na úroveň 37,120 CZK/1 EUR, keď v priebehu predchádzajúcich dní atakovala hranicu 37,500 CZK/1 EUR. V závere obchodného dňa však trhom otriasli vyjadrenia zastúpcu Medzinárodného menového fondu pre Českú republiku, ktorý sa vyjadril k dnešnému spätnému posilneniu českej koruny. Podľa jeho názoru spomalenie ekonomického rastu v eurozóne vyvoláva potrebu slabšej českej koruny, a to pri zachovaní súčasnej výšky úrokových sadzieb. Slabšia česká koruna by tak pomohla vyhnúť sa veľkým externým nesúladom. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)