. Podľa analytikov má hrozba pre euro úplne nové meno - deflácia. Obavy z jej prepuknutia vyplývajú z rekordne nízkych mier inflácie v jedenástich krajinách menovej únie, ktoré by mohli vyústiť v rapídny pokles spotrebiteľských cien. Podkopalo by to nielen súčasnú úroveň spotreby obyvateľov eurozóny, ale aj príjmov spoločností a následne vyvolalo spomalenie hospodárskeho rastu.V decembri 1998 dosiahla priemerná miera inflácie v krajinách eurozóny 0,8 % na ročnej báze, čo je najnižšia úroveň za posledných 30 rokov.
Európska centrálna banka by teoreticky mohla pristúpiť k zníženiu svojej kľúčovej úrokovej sadzby už dnes, hoci analytici takéto rozhodnutie nepovažujú za pravdepodobné. Väčšie nádeje dávajú zníženiu úrokových sadzieb vo Veľkej Británii.
Oficiálni predstavitelia ECB sa počas svojich posledných verejných vystúpení snažili znížiť možné dopady ďalšieho poklesu cenovej úrovne v eurozóne, ako aj vplyv ázijskej a brazílskej krízy na export európskych producentov. Prezident ECB Wim Duisenberg vyslovil v rozhovore pre BBC očakávania spomalenia rastu európskych ekonomík, hoci osobne predpokladá "uspokojujúci rast". Zníženie úrokových sadzieb by podľa neho zintenzívnilo očakávania inflačného rastu "a tomu sa chceme za každú cenu vyhnúť". Očakávania poklesu úrokových sadzieb eura v prvej polovici tohto roka však potvrdzuje vývoj na derivátových trhoch, kde výnosy z júnových futures (termínových) kontraktov sa v súčasnosti pohybujú okolo 2,92 %. Jedným z príčin, pre ktoré by ECB mohla počkať so znižovaním svojich kľúčových sadzieb, je súčasná úroveň výmenného kurzu eura voči svojmu hlavnému rivalovi na svetových finančných trhoch - americkému doláru. Ten je v týchto dňoch najsilnejší voči euru od jeho zavedenia 4. januára 1999, a to najmä vďaka očakávaniam silnejšieho rastu americkej ekonomiky v porovnaní s európskou. Potenciálne zníženie eurosadzieb má v tomto prípade dve strany. Hoci znížením nákladov na získavanie nových finančných prostriedkov by mohli napomôcť silnejšiemu hospodárskemu rastu v Európe, následný pokles eura voči doláru by v očiach veľkých nadnárodných investorov mohol znížiť atraktivitu investovania na európskych akciových trhoch a trhoch s obligáciami.