zazneli, sa však nevyjadril. "Potvrdzujem, že NBS započala 2. februára 1999 kontrolu, ktorej úlohou je overiť hodnovernosť anonymného udania na moju osobu. Prehlasujem, že všetky obchody, ktoré som doteraz vykonal za IRB, a. s., boli transparentné, nedošlo k poškodeniu záujmov IRB, a. s.," uvádza sa v stanovisku D. Krkošku.
Krkoška pritom naznačuje, že obvinenie z tunelovania je iba reakciou niektorých zamestnancov IRB na zmeny, ktoré tam priniesol. "Medializovanie týchto udaní vnímam ako formu môjho zastrašenia a zastavenia mojich snažení pri riešení konsolidácie IRB, a. s., a oddelenia ZRNA OD PLIEV," píše nútený správca. Nútený správca spája udanie s plánom reštrukturalizácie banky, ktoré 2. februára schválili aj odbory. Jeho súčasťou je totiž zrušenie jedenástich odborov respektíve oddelení ústredia IRB. "Možno predpokladať, že niektorí z dotknutých vedúcich pracovníkov samozrejme reagovali aj formou anonymného napadnutia mojej osoby," píše prvý muž IRB.
Okrem hľadania človeka, ktorý D. Krkošku udal, nepodal nútený správca žiadne informácie o sporných obchodoch so spoločnosťou Exrent. "Okrem písomného stanoviska už pán Krkoška žiadne informácie poskytovať nebude," oznámila sekretárka núteného správcu.
V súlade s týmto stanoviskom začal včera D. Krkoška podľa informácií SME s prepúšťaním. O svoje miesta prišli traja vedúci pracovníci - šéf právneho oddelenia, šéf riadenia rizík a riaditeľ hlavnej pobočky. Týchto ľudí D. Krkoška upodozrieval, že informovali NBS, vládu a médiá o jeho aktivitách. Zároveň sa v IRB začala rozsiahla skartácia dokumentov o priebehu nútenej správy.
Takýto postup núteného správcu však neschvaľuje vládny kabinet. Podľa informácií denníka SME poslal podpredseda vlády SR Ivan Mikloš list viceguvernérovi NBS zodpovednému za bankový sektor Jozefovi Mudríkovi, v ktorom sa okrem iného uvádza: "Vzhľadom na informácie, ktoré mám k dispozícii (nielen z médií) ohľadom výkonov nútenej správy v Investičnej a rozvojovej banke vás žiadam o bezodkladné vykonanie nasledovných opatrení: Zastaviť až do dôsledného prešetrenia akékoľvek personálne zmeny v IRB, zabezpečiť ochranu dokumentov a zamedziť ich zničeniu, respektíve odcudzeniu." Tento list dostal na vedomie aj guvernér NBS Vladimír Masár, ministerka financií SR Brigita Schmögnerová a minister vnútra SR Ladislav Pittner. Podľa našich zdrojov NBS dnes D. Krkošku z postu núteného správcu IRB odvolá.