ala slovenská pobočka Amnesty Internacional. Poukázala na porušovanie ľudských práv v Číne a na existenciu viac ako 2500 väzňov svedomia.
Čo si myslíte o kroku ministra kultúry?
"Domnievam sa, že plán o kultúrnej spolupráci medzi Čínou a Slovenskom nemôže škodiť. Samotný jeho podpis asi neovplyvní postavenie politicky perzekvovaných ľudí v Číne. Ide najmä o to, aby sme pri stykoch medzi Čínou a Slovenskom nikdy nezabudli stratiť slovo v prospech tých, ktorým sú v Číne upierané ľudské práva."
Bývalé opozičné subjekty KDH, DU a DS ostro kritizovali návštevu bývalého ministra kultúry Ivana Hudeca (HZDS) v Číne v čase výročia potlačenia demokratického procesu na Námestí nebeského pokoja v Pekingu. Nemyslíte si, že Kňažko ide v stopách Hudeca?
"Takéto obvinenie by asi nebolo korektné. Mali by sme si však stále uvedomovať, aký režim vládne v Číne, a dodržiavať istú triezvosť vo vzťahoch k tejto krajine. Nech by kroky súčasného ministra boli akokoľvek ironicky spochybňované, vždy treba dať najavo názor, ktorým podporíme politicky prenasledovaných ľudí v Číne."
Minister Kňažko na reakciu Amnesty International uviedol, že zlepšenie kultúrnych vzťahov s Čínou môže nepriamo ovplyvniť aj zlepšenie dodržiavania ľudských práv. Umelci sú však azda prví, ktorí sa potrebujú vyjadrovať ako slobodní ľudia. Nie je reakcia ministra kultúry na výzvu Amnesty International skôr alibizmom?
"Minister kultúry sa snaží o rozvoj kultúrnej spolupráce. Nie je priamo zodpovedný za zlepšenie situácie v oblasti ľudských práv v Číne."
IGOR STUPŇAN