
Christopher Donnelly, poradca generálneho tajomníka NATO a odborník na postkomunistické krajiny.
FOTO – ČTK
BRUSEL – Za „podstatné“, prípadne „obrovské“, označujú predstavitelia NATO budúce rozšírenie aliancie, o ktorom sa rozhodne na summite v Prahe v polovici novembra. Vykladá sa to tak, že pozvanie dostanú najmenej štyri krajiny, môže ich však byť päť, ale aj sedem.
Za jediného istého budúceho nového člena sa považuje Slovinsko.
Christopher Donnelly, poradca generálneho tajomníka NATO, súhlasí s názorom svojho šéfa Georgea Robertsona, že na vymenovanie nových členov bude potrebné čakať až do posledných chvíľ pred summitom, ba až na samotný summit.
Významným dôvodom na mlčanie sú aj slovenské voľby, ktoré sa uskutočnia niekoľko týždňov pred summitom. „Odhadujem, že členské štáty budú veľmi starostlivo sledovať volebnú kampaň, skúmať každý výrok. Viac-menej sa rozhodnú už na začiatku volieb. V tom čase už budú napríklad vedieť, či je Vladimír Mečiar rovnaký, ako bol. Už teraz je to dôležitý predmet skúmania,“ usúdil Donnelly.
Naopak, český veľvyslanec v NATO Karel Kovanda nedáva Slovensku v prípade víťazstva HZDS šancu. „Nepôjde o skúmanie nejakej bilancie, ale toho, či v sebe nová vláda nemá historicky nedemokratické elementy. Ak bude Mečiar či HZDS v novej vláde, nebude Slovensko v aliancii.“
Takto tvrdo sa v NATO zatiaľ nehovorí. Vysokí predstavitelia sekretariátu predpokladajú, že členovia nájdu optimálne riešenie. „Máme skúsenosť, že štáty sa v týchto politických veciach vedia dobre rozhodnúť, logicky, bez náhlenia a emócií – oveľa lepšie, ako si počínajú vo veciach vojenských,“ usudzuje Donnelly.
Autor: KAREL BARTÁK, čtk