František Vláčil - básnik filmového obrazu

Dňa 19. 2. sa legenda českej kinematografie, režisér František Vláčil dožíva 75 rokov. Bratislavský Filmový klub Nostalgia uvádza pri tejto príležitosti v rámci prehliadky českého filmu Febiofest ‘99 profil tohto výnimočného tvorcu nadčasových filmových .

Dňa 19. 2. sa legenda českej kinematografie, režisér František Vláčil dožíva 75 rokov. Bratislavský Filmový klub Nostalgia uvádza pri tejto príležitosti v rámci prehliadky českého filmu Febiofest ‘99 profil tohto výnimočného tvorcu nadčasových filmových diel, nových intelektuálnych a výrazových kvalít patriacich k základnému fondu českej kinematografie.

František Vláčil, ktorý už v mladosti prejavoval výtvarné nadanie, sa k filmu dostal po štúdiu estetiky a dejín umenia na brnianskej filozofickej fakulte, keď začal spolupracovať so skupinou kresleného a bábkového filmu v Brne, kde prešiel všetkými funkciami výrobného štábu a dokonale sa oboznámil s technikou trikového filmu. Neskôr pôsobil ako režisér v Štúdiu populárno-vedeckých a náučných filmov v Brne a v rokoch 1952-58 v Československom armádnom filme v Prahe. Koncom 50. rokov prešiel pracovať do Filmového štúdia Barrandov, kde sa presadil hneď svojím dlhometrážnym hraným debutom zo súčasnosti - lyrickou filmovou básňou Holubice (1960), ktorá bola pre svoje poetické a výtvarné hodnoty ocenená na mnohých svetových festivaloch. V ďalšom období sa usiloval vystihnúť kľúčové momenty formovania českého národného charakteru. K historickej tematike sa prvýkrát dostal filmom Ďáblova past (1961) - dramatickým príbehom stretnutia fanatického kňaza a múdreho mlynára z prvej polovice 18. storočia, nakrúteným podľa románu Alfreda Technika Mlýn na ponorné řece. Vláčilovo výtvarné nadanie, umocnené znalosťou dejín umenia a dejín vôbec, výrazne poznamenalo obrazovú formu a filozofiu jeho vrcholných filmových diel zo 60. rokov, ktorými sa stali snímky Markéta Lazarová, Ůdolí včel a Adelheid, tvoriace vo Vláčilovej filmografii akúsi voľnú "historickú trilógiu".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Len práca na scenári Vláčilovho životného diela, filmu Markéta Lazarová (1967) trvala režisérovi tri roky - a ďalšie tri sa film nakrúcal. Monumentálna obrazová báseň, považovaná za jeden z najlepších českých filmov všetkých čias, je kongeniálnou interpretáciou baladického románu Vladislava Vančuru, ktorý rozpráva o lúpežných rytieroch, stredovekom násilí a krutosti, krvavých pomstách, vášňach a viere, ale najmä o láske, o hlbokom citovom vzťahu, kvôli ktorému sa hrdinka filmu Markéta zriekne svojej lásky k Bohu, ktorému bola zasľúbená. Príbeh je zasadený do krutej reality 13. storočia, keď nastupujúce kresťanstvo vyzdvihlo nevyhnutnosť lásky k blížnemu, ale zároveň postavilo hranicu viery pohanskému obdivu k bezhraničnosti prírody. V podobnom duchu Vláčil vytvoril aj svoj nasledujúci majstrovský film Ůdolí včel (1967) - baladicky emotívnu výpoveď o láske, smrti a hľadaní životnej cesty, ktorá je krutým podobenstvom o vzbure jedinca proti sile dogmatizmu viery spojeného s mocou. Poetický príbeh z 13. storočia na postavách dvoch stredovekých rádových rytierov zobrazuje spor túžby po slobodnom a zmyslovo naplnenom živote s vypätým náboženským fanatizmom. Za svoj najobľúbenejší film však samotný režisér považuje Adelheid (1969) - tragický príbeh lásky odohrávajúci sa v severomoravskom pohraničí krátko po skončení druhej svetovej vojny. Vojnou unavený, apatický, chorý a osamelý Viktor - príslušník zahraničného odboja - sem prichádza prevziať správu majetku bývalého nacistického továrnika Heidenmanna, ktorý je odsúdený na smrť. Hľadajúc pokoj a ilúziu domova, upína sa na Heidenmannovu hrdú a vzdorovitú dcéru Adelheid, slúžiacu mu na zámku, ktorý bol kedysi jej domovom. Aj keď medzi oboma mladými ľuďmi stojí jazyková, kultúrna a politická bariéra - Viktor v Adelheid nevidí Nemku, ale blízkeho človeka.

SkryťVypnúť reklamu

František Vláčil je právom označovaný ako "básnik českého filmu". Jeho filmy sú nielen hlbokomyseľné, ale aj poetické. Film pre Vláčila predstavuje rozprávanie obrazom - vyberá si látky, ktoré majú v sebe vizualitu už vo svojom zárodočnom štádiu. Jeho básnický obrazový rukopis je však iba sprostredkovateľom ďalšieho rozprávania - rýdzo racionálneho, filozofujúceho nad naliehavými všeobecnými otázkami bytia človeka novovekej epochy.

Spomenutú voľnú "historickú trilógiu" Františka Vláčila budú mať diváci možnosť vidieť v rámci režisérovho profilu počas Febiofestu ‘99 vo FK Nostalgia - a to Ůdolí včel dňa 17. 2. o 18.30 hod, Markétu Lazarovú dňa 19. 2. o 17.30 hod a Adelheid dňa 20. 2. o 18.30 hod. PETER GAVALIER

(Autor je dramaturgom FK Nostalgia)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 835
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 046
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 482
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 776
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 759
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 517
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu