Generál Franks počas cesty po Strednej Ázii vyhlásil, že spolupráca tohto regiónu bola kľúčom úspu operácií, ktoré Američania podnikli proti hnutiu Taliban a organizácii al-Káida.
Uviedol, že Spojené štáty rozhodnú o dĺžke zotrvania amerických jednotiek v oblasti spoločne s vládami stredoázijských krajín, no zároveň zdôraznil, že tu nebudú rozmiestnené na neurčito. „Nemáme v pláne budovať stále vojenské základne v Strednej Ázii,“ povedal Franks po stretnutí s prezidentom Askarom Akajevom, ktoré sa konalo v Biškeku.
Rusko pristúpilo na americkú vojenskú prítomnosť v postsovietskych stredoázijských republikách, ktoré Moskva považuje za svoje strategické zázemie počas afganskej kampane. Ruskí oficiálni činitelia však už naznačili, že Moskva by rozhodne protestovala proti dlhšej prítomnosti Američanov v tomto regióne. Kirgizsko ponúklo koalícii vedenej Spojenými štátmi svoje letisko Manas neďaleko Biškeku. V súlade s dohodou, ktorá podľa Akajeva poskytuje jeho krajine príležitosť zmodernizovať zariadenia na letiskách a zvýšiť bezpečnosť, letisko využívajú stíhačky, nákladné lietadlá C-130 a zásobovacie Boeingy KC-135.
V súčasnosti je v tejto postsovietskej republike 360 amerických a 16 francúzskych vojakov. (čtk)