
Ortodoxný žid sa modlí na autobusovej zástavke, kde deň predtým začal do davu ľudí strieľať Palestínčan. FOTO - REUTERS
Z izraelskej strany stále silnie tlak na palestínskeho vodcu Jásira Arafata, aby odstúpil. Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres povedal, že najväčší problém je v „dôveryhodnosti“ palestínskeho vodcu. Vodca musí byť vodcom a musí mať pod kontrolou všetky ozbrojené skupiny, povedal na zasadaní Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. „Keď Arafat nezastaví násilie, násilie zastaví jeho,“ dodal. Zároveň vyzval Európu i Spojené štáty, aby pomohli Arafatovi „stať sa vodcom“.
Izraelský poslanec David Magen dúfa, že vo vedení Palestínčanov Arafata čoskoro vystriedajú ľudia, s ktorými sa bude dať rokovať. „Máme informácie, že väčšina Palestínčanov už samospráve nedôveruje. Mnohí pochopili, že silou nič nezískajú,“ vyhlásil v izraelskom rozhlase.
Izraelská tlač zatiaľ pochybuje o úmysloch Šaronovej vlády. Palestínske útoky boli obnovené, až keď došlo k obetiam na palestínskej strane počas izraelských vojenských operácií. Podľa denníka Haarec Izrael zneškal príležitosť na obnovenie rokovaní v čase, keď Palestínčania dodržiavali prímerie.
Kritické hlasy sa ozvali aj z Európy. Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine včera vyhlásil, že útoky na palestínske ciele sú „chybnou stratégiou, ktorej cieľom je ohroziť pozíciu palestínskeho prezidenta“.
EÚ vyčíslila, aké škody spôsobila izraelská armáda minulý rok 17 projektom sponzorovaným EÚ: 17,3 milióna eur, pričom ani táto suma ešte nie je konečná. Brusel uvažuje o tom, že bude od Izraela žiadať odškodné.
Podľa niektorých názorov by tieto fakty mohli poslúžiť ako dodatočný argument na výrazné zostrenie postoja EÚ voči Izraelu. Silnejšie odsúdenie, ba aj ekonomické sankcie žiada v poslednom čase 13 z 15 štátov únie. Proti bolo doteraz zvyčajne Nemecko a vždy Veľká Británia. Jednou zo zásad spoločnej zahraničnej politiky EÚ je pravidlo konsenzu - bez neho sa únia nemôže vysloviť.
(čtk, reuters, kl)