
Komando indickej polície stráži pred americkým informačným úradom v Kalkate, na ktorý v utorok zaútočili neznámi ozbrojenci. V súvislosti s útokom zatkli päť osôb v meste Basirhat blízko bangladéšskej hranice. FOTO – REUTERS
Včera vybuchla bomba pred sídlom amerického chargé d‘affaires v meste Sádá v Jemene. Nikto nebol zranený.
V utorok nadránom zaútočili islamskí teroristi na americké kultúrne centrum v Kalkate. Minulý týždeň niekto položil nálož pred budovu amerického veľvyslanectva v Kábule.
Americké ambasády patria k najnebezpečnejším budovám na svete. „Načo by sme útočili na tigra, keď môžeme dostať jahňa,“ píše sa v teroristickej príručke, ktorá sa našla v Afganistane. Teroristom je jasné, že neexistuje dokonale bezpečné veľvyslanectvo. Preto podľa BBC prídu ďalšie pokusy.
V Kalkate strážcovia práve končili nočnú službu, keď sa po ulici prehnali dve motorky. Útočníci v šáloch strieľali okolo seba kalašnikovmi. Indickí policajti nestihli zareagovať a piati dostali smrteľný zásah. „Už nikdy sa nebudem cítiť bezpečne. Každý deň sa budem musieť pozrieť pod auto, či tam nie je bomba,“ povedal Ranen Sen, ktorý pracuje oproti americkému centru.
Najväčšie útoky na americké veľvyslanectvá pripravil Usáma bin Ládin v roku 1998. Bomby v Tanzánii a Keni zabili 257 ľudí.
Kalkatskí teroristi Američanom opäť pripomenuli, že ich veľvyslanectvá sú zraniteľné. Musia sa opevniť, posilniť stráže a často presťahovať do bezpečnejších budov.
Konzulát USA v židovskej časti Jeruzalema zakrýva vysoký múr. Agenti v obrnených autách číhajú na ulici pred budovou. V Londýne sú Američania ukrytí v nedobytnej pevnosti na Grosvenor Square. Všade sú hliadky a dopravu pre istotu odklonili. V Bratislave ambasádu krátky čas strážil obrnený transportér.
V Berlíne sa Američania dostali do sporu s predstaviteľmi mesta, pretože trvali na tom, že nová budova nesmie byť pri ceste. Nemci ich chceli mať medzi ostatnými diplomatmi na historickom Potsdamer Platz.
Pentagon nedávno rozhodol, že vyšle do sveta 45-tisíc vojakov, ktorých jedinou úlohou bude strážiť americké ambasády a vojenské základne. Stráže a barikády sú klasickou odpoveďou, píše denník The Los Angeles Times. Ale oveľa účinnejšie sú informácie.
Americkí tajní agenti sa veľa užitočných vecí dozvedeli od zajatcov z Afganistanu. Napríklad plán al-Káidy zaútočiť na americkú ambasádu v Jemene, ktorú okamžite zatvorili. Prezradil to Ibn al-Šajch al-Libi, bývalý šéf výcvikového tábora a bin Ládinov priateľ. Informáciu priniesol denník The Washington Post. Výsluchy zajatcov už pomohli odhaliť podobné útoky v Singapure a Bosne.
Prečo Američania jednoducho neodídu z nebezpečných krajín, pýta sa komentátor BBC. Americká vláda je proti - znamenalo by to priznať porážku.
MICHAL FRIŠ