
Zarytý anticastrista Otto Reich môže flirtovanie s Kubou rázne zastaviť. FOTO - ARCHÍV
o režimu - denníka Granma zaprisahala, že každého islamského teroristu, ktorý by sa rozhodol z Guantánama zutekať, dolapí a vráti do rúk americkej vojnovej spravodlivosti. Tento postoj mnoho pozorovateľov označilo za ďalšiu etapu kubánskej snahy o oteplenie vzťahov s veľkým susedom, za ktorým sa skrýva poškuľovanie po zrušení obchodného embarga voči Kube.
Postoj Washingtonu je však chladný a na kubánsky flirt vôbec nereaguje. Skôr naopak, na miesto hlavného poradcu amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella pre Latinskú Ameriku Kongres minulý týždeň schválil nominanta prezidenta George Busha - zarytého antikomunistu a anticastristu Otta Reicha.
Po útokoch na USA sa časy zmenili a Castro si nemohol nevšimnúť, že do rytmu protiteroristického ťaženia už okrem Moskvy tancuje aj Peking. Preto najvyšší Castrov diplomat v USA Dagoberto Rodríguez prednedávnom vyhlásil, že jeho vláda je ochotná rokovať o požiadavkách amerických korporácií, ktorých majetok v hodnote 1,8 miliardy dolárov Castro v roku 1960 znárodnil.
Havana chce rokovať a žiada pritom „iba“ to, aby sa Washington nerýpal do vnútrokubánskych záležitostí, čím má na mysli, že diskusiu o vypísaní demokratických volieb na „ostrove slobody“ nepripúšťa.
Diplomatický flirt však môže prekaziť Otto Reich. Nomináciou tohto potomka kubánskych emigrantov sa chcel Bush odvďačiť kubánskej komunite na Floride za podporu pri jeho zvolení za prezidenta USA. Reich, ktorého Castro za jeho pochybné aktivity počas občianskej vojny v Nikarague neraz označil za fašistu, zatiaľ na snahy Havany rokovať aspoň o čiastočnom zrušení embarga nereagoval. Možno očakávať, že ich odmietne tak, ako aj iní zástupcovia kubánskej komunity v USA.
Reich totiž vždy presviedčal kongresmanov, aby ešte viac sprísnili ekonomické embargo. Vždy sa mylne domnieval, že tak Kubáncov prinúti povstať proti režimu. To sa však nestalo ani raz počas 40-ročnej histórie embarga, ktoré navyše žiadajú zrušiť aj prominentní kubánski disidenti tvrdiac, že škodí iba ľudu, a nie režimu. Navyše Castrovi vždy poslúžilo ako ideologická munícia jeho protiamerických výpadov.
Na Reichovo vymenovanie zatiaľ Havana nereagovala. Iba kubánsky šéf diplomacie Felipe Pérez Roque opatrne vyhlásil, že „bude poradcove kroky pozorne sledovať“. To sa ale ešte neozval Castro, ktorý môže nevídané diplomatické úskoky kedykoľvek svojvoľne ukončiť.
JURAJ TOMAGA