BRATISLAVA (TASR) - Dnes sa začína v západomaďarskom meste Šopron už štvrtá trojstranná schôdzka premiérov Maďarska, Rakúska a Slovenska - Viktora Orbána, Viktora Klimu a Mikuláša Dzurindu. Tradícia trojstretnutí sa datuje od vstupu Rakúska do Európskej únie (EÚ) v roku 1995. Z iniciatívy vtedajšieho rakúskeho kancelára sa prvé stretnutie premiérov F. Vranitzkého, Gyulu Horna a Vladimíra Mečiara konalo v rakúskom mestečku Rust 7. júla 1995. Jeho motto znelo: Zóna stability, vzájomný dialóg a spoločný postup.
Premiéri sa rozprávali o konkrétnych projektoch budovania spolupráce v oblasti hospodárstva, investícií, rozvoja infraštruktúry, ochrany životného prostredia, urbanistiky, bezpečnosti a boja proti medzinárodnému zločinu. Diskusie sa týkali aj spoločného členstva v EÚ a regionálnej spolupráce. Premiéri Rakúska a Maďarska podpísali bilaterálnu zmluvu Interreg II zameranú na rozvoj infraštruktúry, zatiaľ čo premiéri Slovenska a Maďarska rokovali o spolupráci v rámci Stredoeurópskeho združenia voľného obchodu (CEFTA), ako aj o riešení otázok alternatívneho vzdelávania menšín v oboch krajinách. Premiéri troch štátov podpísali na záver spoločné vyhlásenie a dokument Potenciál spolupráce medzi Rakúskom, Maďarskom a Slovenskom.
Druhé trilaterálne stretnutie premiérov sa uskutočnilo 4. novembra 1996 v Piešťanoch. V. Mečiar, Gy. Horn a F. Vranitzky posudzovali rozvoj spolupráce, ktorú zakotvili v dokumente zo 7. júla 1995. Kladne zhodnotili vytvorenie expertných skupín pre otázky hospodárskej spolupráce, pre oblasť zahraničnej politiky a pre otázky vnútornej bezpečnosti. Zdôraznili význam kooperácie v boji proti organizovanému zločinu, v oblasti ochrany štátnych hraníc, kontroly hraničnej premávky a civilnej ochrany. Zároveň potvrdili aj dôležitosť spolupráce v rámci rozvíjajúceho sa procesu európskej integrácie, posilnenia dôvery a dobrých susedských vzťahov.
Tretiu trojstrannú schôdzku zvolal už nový rakúsky kancelár Viktor Klima na 15. decembra 1997 do Viedne. V. Mečiar, Gy. Horn a ich rakúsky partner diskutovali o hospodárskej spolupráci a postupoch v boji proti organizovanému zločinu. Premiéri SR a MR poďakovali Rakúsku za podporu ich krajín pri rozhodnutí EÚ o začatí rozhovorov s krajinami strednej a východnej Európy.