Život pre pravdu, spravodlivosť a slušnosť najviac prispeje k upevneniu dosiahnutých politických zmien po voľbách, hovorí Michal Kováč

V marci uplynie rok odvtedy, čo prezident Michal Kováč opustil prezidentský stolec. Už od januára uplynulého roka parlament vyvíjal márne pokusy zvoliť nového slovenského prezidenta. Michal Kováč oznámil svoju kandidatúru na post prezidenta ešte vlani ...

V marci uplynie rok odvtedy, čo prezident Michal Kováč opustil prezidentský stolec. Už od januára uplynulého roka parlament vyvíjal márne pokusy zvoliť nového slovenského prezidenta. Michal Kováč oznámil svoju kandidatúru na post prezidenta ešte vlani v novembri. Kováčov osud v úrade prezidenta poznamenali najmä napäté vzťahy s predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom. Podľa Kováča rozpory sa začali v okamihu, keď Vladimírovi Mečiarovi oznámil, že funkciu prezidenta bude vykonávať nie podľa jeho predstáv a vôle, ale autonómne v duchu ústavy. Nasledujúce úsilie HZDS o zosadenie Michala Kováča bolo márne, posledné dni mu však strpčovali "hodiny" nainštalované oproti Prezidentskému palácu. Odrátavali dni, ktoré zostávali Kováčovi do konca funkčného obdobia. V skutočnosti mali určovať čas a teplotu vzduchu. Oľga Keltošová z HZDS na otázku, či je to len zhoda okolností, že údaje na svetelnej tabuli sa zhodujú s počtom dní, počas ktorých bude ešte Kováč v úrade, podotkla: "Poveternostné vplyvy v Bratislave sú nevyspytateľné."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste sa rozhodli opäť kandidovať na funkciu prezidenta?

"Cítim morálnu povinnosť zúročiť kapitál, ktorý som nadobudol ako prezident v uplynulom období."

Úrad prezidenta bol počas tretej Mečiarovej vládyjedným z pilierov demokratickej politiky na Slovensku, o ktorý sa významnou mierou opierala vtedajšia opozícia. Neboli ste tak trochu prekvapený tým, že SDK v koaličnej zmluve deklarovala podporu predsedovi SOP Rudolfovi Schusterovi?

"Priznávam sa, že áno. Parlamentné voľby boli nie o osobe prezidenta, ale o vláde, o parlamente i o spôsobe voľby prezidenta. Preto koaličná dohoda nemala byť o osobe prezidenta. Občianski kandidáti budú pri organizovaní volebnej kampane vo veľkej nevýhode v porovnaní so straníckymi kandidátmi. Dúfam, že väčšina voličov sa bude rozhodovať samostatne, bez ohľadu na odporúčanie politických strán."

SkryťVypnúť reklamu

V uplynulých rokoch ste pravidelne prednášali novoročné posolstvo. Tento rok v zastúpení prezidenta vystúpil premiér Mikuláš Dzurinda. Aké posolstvo by ste teraz, len niekoľko dní po začiatku nového roka oznámili občanom?

"Keby som mal možnosť, určite by som pripomenul krédo môjho prezidentovania. Týmto krédom bolo, že pravda, spravodlivosť a slušnosť sú hodnoty, za ktoré sa oplatí bojovať a podľa nich žiť. Život pre pravdu, spravodlivosť a slušnosť aj dnes najviac prispeje k upevneniu dosiahnutých politických zmien po voľbách a k zabezpečeniu ich nezvratnosti. Naša spoločnosť potrebuje upevňovať aj solidaritu a súcit s tými, ktorí si v ťažkých situáciách nevedia poradiť a pomôcť.

Boli ste prvým a zároveň posledným prezidentom, ktorý bol zvolený poslancami v parlamente. Ako sa podľa vás zmení postavenie priamo zvoleného prezidenta? Bude sa cítiť politicky silnejší napriek kompetenciám, ktoré mu vyplývajú z ústavy?

SkryťVypnúť reklamu

"Domnievam sa, že v každom prípade priama voľba prezidenta zvýši legitimitu prezidenta, posilní jeho nezávislosť od politických strán, a tým aj učiní prezidenta politicky silnejším a posilní jeho úlohu ako prezidenta všetkých občanov a ako integrujúceho činiteľa v spoločnosti."

Nemyslíte si, že priama voľba prezidenta nie je len dodržaním volebných sľubov, ale aj prejavom neschopnosti politických špičiek dohodnúť sa na priechodnosti toho-ktorého kandidáta v parlamente?

"Je pozitívnym javom rozšíriť účasť občanov na správe vecí verejných. Táto požiadavka vlastne vyplynula z nedobrých skúseností v uplynulom období, a preto anticipovala potrebu posilniť nezávislosť prezidenta a umožniť mu, aby pôsobil viac ako morálna autorita a významnou mierou prispel k zaceľovaniu rán, ktoré vznikli na organizme slovenskej spoločnosti v uplynulých obdobiach. V tom vidím veľký význam prechodu na priamu voľbu hlavy štátu. Pripúšťam, že svoju úlohu mohli zohrať aj obavy a nedohody v parlamente. Aj v budúcnosti môže vzniknúť také rozloženie síl, že sa nemusí nájsť ústavná väčšina v parlamente a nemusí sa nájsť dohoda v istých veciach. Neboli by sme nakoniec výnimkou, tieto javy sa vyskytujú aj v iných demokratických krajinách."

SkryťVypnúť reklamu

Domnievate sa, že priamo volený prezident by sa mal aktívnejšie prejavovať ako aktér politického diania v štáte?

"Myslím si, že priama voľba vyzýva takto zvoleného prezidenta, aby sa aktívnejšie prejavoval v politickom dianí. Nie však v tom, aby zasahoval do programových otázok politických strán, ktoré vytvorili vládu, ale aby sa prejavil ako integrujúci faktor najmä tam, kde sa treba postaviť na obranu základných ľudských práv vrátane práv národnostných menšín a tam, kde treba dôsledne obhajovať ústavnosť a zákonnosť. V takýchto prípadoch je potrebné, aby sa prezident politicky aktívne prejavoval."

Priamo zvolený prezident bude disponovať nesmiernou legitimitou, ktorú získa od občanov. Neobávate sa, že takýto prezident sa môže pri aktívnom vnímaní svojho úradu dostať do sporov s tou-ktorou parlamentnou politickou stranou? Jeho argumentom v konečnom dôsledku môže byť totiž aj spôsob, akým bol zvolený.

SkryťVypnúť reklamu

"Netreba sa obávať toho, ak by z času na čas vzniklo nejaké žiaduce politické napätie medzi prezidentom a vládou, prípadne prezidentom a zákonodarným zborom. Napríklad preto, že prezident pociťuje obavy z ohrozenia ústavnosti, demokracie a práv občanov. Môžu totiž nastať situácie, že vláda, resp. parlament podľa názoru prezidenta nedostatočne zohľadní potreby niektorých skupín občanov a navrhne riešenia, ktoré budú mať za následok diskrimináciu inej skupiny občanov. Prezident si musí byť vedomý toho, že vláda vznikla z vôle občanov a že on (prezident) musí brániť záujmy všetkých občanov."

Pani Magda Vášáryová upozornila na to, že viac sa v médiách prezentuje, kto chce alebo má byť prezidentom, a menej sa hovorí o tom, čo to vlastne znamená "prezidentovať" v inovovanej Slovenskej republike. Akým obsahom by mal budúci prezident podľa vás naplniť pojem prezidentského úradu na začiatku nového, tretieho tisícročia?

SkryťVypnúť reklamu

"Stručne by som to vyjadril témou či heslom levočského summitu 11 stredoeurópskych prezidentov: Občianska spoločnosť - nádej zjednotenej Európy. Základom zdravej občianskej spoločnosti je suverénny občan. V Levoči sme konštatovali, že prezidentský úrad v stredoeurópskych podmienkach je nezastupiteľný pre uplatňovanie a rozširovanie hodnôt občianskej spoločnosti. Kvalitatívny rozvoj občianskej spoločnosti vyžaduje dôsledné uplatňovanie princípov subsidiarity, presun mocenských kompetencií na samosprávne orgány a posilňovanie úloh a významu tretieho sektora. Prezidenti sú nezastupiteľní aj pri budovaní a prehlbovaní vzájomnej dôvery medzi štátmi a ich občanmi. Plnenie nezastupiteľných funkcií prezidentského úradu nie je možné bez zvyšovania jeho morálnej autority."

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko stratilo dobré zahranično-politické pozície oproti svojim susedom, Česku, Maďarsku a Poľsku. Aké úlohy čakajú novú hlavu štátu pri napĺňaní integračných ambícií Slovenska?

"Prezident by mal celou svojou autoritou podporovať a posilňovať snaženia vlády, ktorá sa celkom prirodzene usiluje dobehnúť to, čo sme zameškali. Vieme, že krajina v tomto smere v uplynulom období utrpela vážne straty a prezident, ktorý by bol schopný pomerne rýchlo pôsobiť na medzinárodnej scéne v prospech našich integračných ambícií by mohol najmä v počiatočnom období urobiť tú najcennejšiu službu pre svoju krajinu."

Počas uplynulých štyroch rokov sa významní politici zo Západu bilaterálnym kontaktom so slovenskými vládnymi činiteľmi skôr vyhýbali. Váš úrad sa v tejto súvislosti nachádzal v oveľa lepšej pozícii. Čo by ste teda mohli pri nástupe do funkcie prezidenta v zahraničnopolitickej oblasti okamžite ponúknuť?

SkryťVypnúť reklamu

"Mojou výhodou je, že nemusím nanovo budovať kontakty s hlavami štátov, s viacerými predsedami vlád a parlamentov. Nemusel by som budovať dôveru voči mne, ale obnovením osobných kontaktov by som zbieral ovocie, ktoré z takejto dôvery plynie. To je to, čo by som chcel urobiť ako prvé. Nechcem hovoriť, že by som otváral dvere, pretože súčasná vláda v tomto smere urobila veľa. Nie je však zanedbateľné to, čo môže urobiť prezident, ktorý mal a má medzinárodný kredit, najmä v prvých dvoch rokoch svojho funkčného obdobia."

Čím chcete občanov presvedčiť, prečo by vás mali voliť?

"V uplynulom období som spolu s politickými silami a občanmi, ktorí sa usilovali o demokraciu a integráciu, bojoval za taký výsledok volieb, aký sa napokon dosiahol. Mám na tom výrazný podiel. V tomto zápase o demokraciu som získal nielen cenné skúsenosti, ale aj medzinárodný kredit. Bol som schopný zjednocovať demokratické a prointegračné sily, ktoré neboli schopné sadnúť si za jeden stôl. Všetky tieto skúsenosti, poznatky a autoritu by bolo možné zužitkovať v záujme jednoty a stability súčasnej vlády. To by určite prispelo k upevneniu procesu istoty o nezvratnosti zásadných politických zmien. Uvedomujem si, že zásluhou masívnej diskreditačnej kampane HZDS prostredníctvom verejnoprávnej televízie a denníka Slovenská republika sa vytvoril o mne u značnej časti občanov pokrivený a nepravdivý obraz. Nádejám sa, že dnešná verejnoprávna televízia sa bude usilovať o nápravu a očistenie môjho mena. Morálna ujma, ktorú mi verejnoprávna televízia spôsobila, je príliš veľká."

SkryťVypnúť reklamu

Neobávate sa napriek tomu istých predpojatostí, ktoré predsa len zostali vo vedomí niektorých skupín občanov?

"Obávam sa, ale súčasne dúfam, že v predvolebnej kampani sa mi podarí aspoň čiastočne odbúrať tieto predpojatosti. Verím, že mi v tom pomôžu aj tí, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť."

Pán Rudolf Schuster podľa prieskumov verejnej mienky má pred potenciálnymi kandidátmi, pánmi Čičom, Švecom a vami, výraznú prevahu. Myslíte si, že pod vplyvom prezidentskej kampane môže dôjsť k zvratom oproti doterajším preferenciám občanov?

"Áno a ja som odhodlaný urobiť všetko, čo je v mojich silách."

Čo bude podľa vás v prezidentskej kampani rozhodujúce?

"Podľa mňa rozhodujúce bude najmä to, aby všetci kandidáti mali približne rovnaké možnosti prostredníctvom médií predstaviť sa občanom, predovšetkým aby mali prístup nielen do verejnoprávnych, ale aj iných médií, ktoré sa podujmú informovať o procese voľby budúcej hlavy štátu. Občania by jednoducho mali získať čo najviac objektívnych informácií, na základe ktorých sa budú rozhodovať. Objektívnosť, serióznosť a vyváženosť médií smerom ku kandidátom bude rozhodujúca."

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že sa v prezidentskej kampani siahne aj po škandalizácii prezidentských kandidátov?

"Chcel by som veriť, že nie."

Nebude pre vás handicapom, že z prostredia niektorých prezidentských kandidátov sa môže otvoriť kauza Technopol a súdny proces s vaším synom, ktorý má byť práve na jar v Nemecku?

"Veľmi mi záleží na tom, aby sa táto kauza v Nemecku uzatvorila čo najskôr. Verím, že nebude mať negatívny vplyv na moju kandidatúru."

Máte nejaké posolstvo pre svojich budúcich protikandidátov v súvislosti s vedením prezidentskej kampane?

"Chcel by som vyzvať všetkých kandidátov, aby sme sa zdržali akýchkoľvek invektív jeden voči druhému, akejkoľvek diskreditácie a osočovania. Mali by sme vyzvať všetkých, ktorí nám budú pomáhať, aby ku kampani pristupovali korektne a zodpovedne. Mali by sme touto kampaňou preukázať sebe aj svetu, že na Slovensku existuje vysoká politická kultúra. Podarilo sa nám to v parlamentných voľbách a podobný postup by sme mali zopakovať aj v budúcich prezidentských voľbách. Vyslali by sme tým ďalší pozitívny signál do sveta."

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslíte si, že priama voľba hlavy štátu pre taký malý štát, ako je Slovensko, je predsa len drahou záležitosťou?

"Domnievam sa, že rozšírenie priamej demokracie stojí za to."

Už máte predstavu o výške finančných prostriedkov, ktoré mienite vložiť do prezidentskej kampane?

"Nemám. Žiaľ, takáto predstava sa nerodí jednoducho. Prezidentská kampaň bude totiž prvou svojho druhu."

Súhlasíte s tým, že prezidentský kandidát by sa mal presadiť v diskusiách so svojím protikandidátom na televíznej obrazovke a v rozhlasovom éteri, a nie prezentovať sa na ničnehovoriacich billboardoch a v solitérskych reklamných šotoch?

"Súhlasím s tým. Navyše, nemalo by ísť len o diskusie s protikandidátmi, ale aj o diskusie s občanmi."

SkryťVypnúť reklamu

Plánujete v rámci kampane aj stretnutia s občanmi?

"Áno, plánujem."

Je možné očakávať, že vytiahnete aj nejaký tromf v prezidentskej kampani?

"Nič mimoriadne nepripravujem. Žiadnu ‘bombu‘."

Za bývalej vlády sa postupne okliešťovali finančné prostriedky pre Kanceláriu prezidenta SR. Čo by bolo podľa vás ešte potrebné na bezproblémové zabezpečenie servisu, ktorý patrí k prezidentskému úradu?

"Treba nanovo seriózne zvážiť potrebu vybavenia kancelárie odborníkmi. Určite to nemôže zostať na úrovni, ktorá bola počas môjho prezidentovania. Je potrebné dosiahnuť zaručenie určitej stability finančného zabezpečenia, aby sa prezident nemusel obávať krátenia rozpočtových prostriedkov pre svoju kanceláriu. Bolo by vhodné zákonnou formou stanoviť mechanizmus, ktorý by zaručoval, že tak, ako porastie inflácia, budú sa zabezpečovať aj finančné prostriedky na kvalifikovanú činnosť prezidentskej kancelárie."

SkryťVypnúť reklamu

Pri preberaní moci po parlamentných voľbách bývalý premiér na svojho nástupcu nečakal a ruky si nepodali. Myslíte si, že v prezidentských voľbách budeme svedkami podania si rúk víťaza a porazeného?

"Myslím, že áno. Všetci by sme si jednoducho mali podať ruku a tomu kandidátovi, ktorý zvíťazí, zaželať veľa úspechov a prisľúbiť mu podporu. Prehru treba prijať športovo, s pokojom a pokorou."

Predstavte si, že je pekný májový deň a vy ste opäť prezidentom Slovenskej republiky. Kam povedú vaše prvé kroky, aké budú vaše prvé slová?

"Keby to bolo možné, tak by som chcel navštíviť všetkých občanov a tým, ktorí mi odovzdali svoj hlas, by som povedal ďakujem. Tých, ktorí mi hlas neodovzdali, by som dodatočne požiadal o dôveru a uistil ich, že budem aj ich prezidentom."

SkryťVypnúť reklamu

Môže však nastať aj iná alternatíva. Je pekný májový deň a vy už viete, že druhýkrát prezidentom nebudete. Akú máte ďalšiu predstavu o svojej životnej ceste?

"Určite sa každý z nás pripravuje na všetky alternatívy. V mojom prípade je to podstatne jednoduchšie. U mňa otázka prezidenta nie je otázkou zabezpečenia ďalšej existencie. Tú mám zabezpečenú. Prijmem veľmi pokorne takéto rozhodnutie. Budem si robiť ďalšie plány, pokiaľ ide o moje účinkovanie v rámci nadácie a mimovládnych organizácií. Jednoducho, pokiaľ budem mať dosť zdravia a síl, budem sa snažiť, aby som bol pre našu spoločnosť užitočný. Budem sa i naďalej zaujímať o starosti a radosti našich občanov a pomáhať im prekonávať ťažkosti."

IGOR STUPŇAN

FOTO SME - ALAN HYŽA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu