E. Kukan zároveň potvrdil, že najčastejšia otázka, ktorú počas stretnutí dostával, sa už netýkala postavenia menšín ani slobody médií, ale stability súčasnej vládnej koalície. "To, čo ich najviac zaujíma, je, či táto vláda je natoľko súdržná a stabilná, že vydrží v kurze, ktorý nastúpila," zdôraznil Kukan poukazujúc na to, že práve stabilita vývoja bude rozhodujúcim faktorom aj pri napĺňaní našich integračných snáh. Ministerka Albrightová, ako aj politológ Brzezinski mu vraj počas stretnutí naznačili, že na Slovensku by sme nemali byť nervózni z toho, že voľby jednoducho nevyriešili integračný handicap, do ktorého sa SR dostala za posledné štyri roky. "Za tie štyri roky sa svet vyvíjal a Slovensko nielenže stálo, ale prijímalo niektoré opatrenia, ktoré ho posúvali trošku dozadu. Všetci hovorili, že sme zmeškali jednu obrovskú šancu a teraz bude potrebné o to tvrdšie pracovať, aby sme dosiahli to, čo chceme." Kukan sa dotkol aj plánovanej návštevy premiéra Dzurindu v USA a dodal, že americká strana má záujem na tom, aby sa mu dostalo prijatí na najvyššej úrovni, čo technicky - vzhľadom na nabitý program prezidenta Clintona - komplikuje jej uskutočnenie.
O pracovnej večeri so Z. Brzezinskim minister povedal, že debata bola vrcholne zaujímavá, "pán Brzezinski je v absolútne brilantnej forme, veľmi briskne reaguje, má perfektné konkrétne znalosti o všetkých štátoch, veľmi dobre si pamätá mená…. Som presvedčený, že Slovensko si obľúbil, pretože tu strávil minulý rok dovolenku, ktorú si naplánoval sám a chodil po mnohých veľmi pekných miestach v našej krajine. Z návštevy má najlepšie dojmy a jeho manželka zrejme ešte lepšie ako on, takže sa stali naozaj fanúšikmi Slovenska". V tejto súvislosti E. Kukan spomenul, že jeden bývalý slovenský politik "chcel by som veriť, že bývalý" po takejto schôdzke asi pred štyri a pol rokom vyhlásil, že nemohol spať celú noc. Dodal, že on po schôdzke z Brzezinskim "veľmi dobre spal až do rána" .
Na margo stretnutí s krajanmi E. Kukan s úsmevom naznačil, že jedno z nich nebolo až také príjemné a riadne mu skomplikovalo program vo Washingtone. "Celý deň sme bojovali s časom, pretože bol absolútny dopravný chaos, ktorý bol spôsobený tým, že dve krajanské slovenské organizácie zorganizovali obrovskú demonštráciu proti potratom… celý Kongres mali obsadený." Minister vraj kvôli nim prišiel až o hodinu neskôr aj na nakrúcanie interview v CNN.
E. Kukan sa zmienil aj o prvej časti svojej návštevy, keď v newyorskom sídle OSN hľadal podporu pre slovenské snahy obsadiť v roku 2000 kreslo nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Vyhlásil, že zo stretnutia s ukrajinským zástupcom nezískal dojem, že by sa jeho krajina vzdala ašpirácií na tento post, "takže bude to priateľské politické súperenie". Zároveň dodal, že Slovensko už získalo podporu viacerých krajín a aj mnohí vysokí predstavitelia OSN sa vraj vyjadrili, že teraz, "keď je zmenená politická situácia, sa vytvára lepšia šanca pre Slovensko na dosiahnutie tohto cieľa".
(Pozri aj Obavy M. Albrightovej… na 6. strane)