BELEHRAD, LONDÝN, WASHINGTON (ČTK) - Situácia v aktuálnych "horúcich" bodoch v juhosrbskej oblasti Kosovo, na juhu okolo Račaku a na severe vo Vaganici pri Kosovskej Mitrovici, je odvčera zrejme pokojnejšia ako v uplynulých dňoch, aj keď vysoké napätie pretrváva. Počas predpoludnia ani v skorých popoludňajších hodinách nehlásili žiadne ozbrojené zrážky ani operácie srbskej polície.
Napätou situáciou v Kosove a riešením krízy okolo tejto provincie sa včera zaoberala schôdzka medzinárodnej kontaktnej skupiny pre bývalú Juhosláviu na úrovni vysokých predstaviteľov ministerstiev zahraničných vecí, ktorá sa začala napoludnie v Londýne. Očakáva sa, že skupina opäť vyzve strany kosovského konfliktu na dodržiavanie prímeria a na začatie serióznych rozhovorov o mierovom pláne. Britský minister zahraničných vecí Robin Cook pred začiatkom zasadnutia kontaktnej skupiny, ktorú tvoria USA, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Taliansko, v rozhovore pre stanicu BBC povedal, že Západ je pripravený pristúpiť k vojenskej akcii, pokiaľ juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič nezastaví útoky na kosovských Albáncov. Trvajúcou pripravenosťou na intervenciu v Juhoslávii v súvislosti s Kosovom pohrozil včera v juhotalianskom Neapole vrchný veliteľ NATO v Európe americký generál Wesley Clark. Na tom, že medzinárodné spoločenstvo má použiť vojenskú silu, ak bude potrebné zastaviť srbské útoky voči etnickým Albáncom v Kosove, sa vo štvrtok neskoro večer v telefonickom rozhovore zhodli tiež prezident USA Bill Clinton a britský ministerský predseda Tony Blair.
Hrozba intervencie podľa predstaviteľov aliancie platí i po tom, čo juhoslovanská vláda vo štvrtok zmrazila svoje nariadenie vykázať z krajiny šéfa overovacej misie OBSE v Kosove (KVM) Williama Walkera. Toto rozhodnutie padlo po schôdzke juhoslovanského ministra zahraničných vecí Živadina Jovanoviča s jeho nórskym kolegom a terajším predsedom OBSE Knutom Vollebaekom. Sám Vollebaek včera v Belehrade povedal, že rozhodnutie zmraziť vyhostenie Williama Walkera znamená, že šéf KVM môže svoju funkciu ďalej vykonávať, a to neobmedzene dlho. UCK sa včera priznala aj k útoku na pracovníkov overovacej misie OBSE v Kosove (KVM), ku ktorému vraj prišlo omylom.
V správe Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá ešte nebola zverejnená, ale z ktorej včera agentúra AFP získala kópiu, sa píše o zodpovednosti bezpečnostných síl Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) za masakru v juhokosovskej dedine Račak, pri ktorej 15. januára prišlo o život 45 albánskych civilistov.