Priama voľba prezidenta sa v postkomunistických krajinách stala módou, nie je však zárukou jeho sily

Zvoliť si svojho prezidenta priamo, teda aktom vhodenia hlasovacieho lístka do volebnej urny, nie je vo svete tým najčastejšie využívaným spôsobom. Časť štátov totiž tvoria monarchie, kde prezidenta vôbec nemajú, a ďalšiu krajiny, kde túto úlohu plní ...

Zvoliť si svojho prezidenta priamo, teda aktom vhodenia hlasovacieho lístka do volebnej urny, nie je vo svete tým najčastejšie využívaným spôsobom. Časť štátov totiž tvoria monarchie, kde prezidenta vôbec nemajú, a ďalšiu krajiny, kde túto úlohu plní parlament. Z krajín európskych demokracií priamu voľbu prezidenta poznajú vo Francúzsku, v Rakúsku, vo Fínsku, v Portugalsku a Írsku. V 90. rokoch sa k nim pridali viaceré postkomunistické štáty na čele s Ruskom, Poľskom, Bulharskom a Rumunskom. Posledným do partie sa stalo Slovensko...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Osobitým prípadom je spôsob voľby v Spojených štátoch amerických, kde vznikla myšlienka prezidentskej formy vládnutia, ktorá je charakteristická jasným oddelením výkonnej od zákonodarnej moci. To možno zabezpečiť práve priamou voľbou prezidenta ako predstaviteľa moci výkonnej. Prezidenta USA síce nevolia priamo všetci občania, ale model, keď občania zvolia voliteľov, ktorí zasa zvolia prezidenta, sa k priamej voľbe veľmi približuje. Zárukou toho je hlavne fakt, že volitelia v jednotlivých štátoch, ktorých nominujú politické strany, odovzdajú svoj hlas tomu prezidentskému kandidátovi, ktorý v danom štáte získa najviac hlasov. Tejto zásade sa hovorí aj "víťaz berie všetko". Preto je spravidla meno nového prezidenta známe už po voľbe voliteľov, hoci tí ho formálne volia až o mesiac neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

I keď argumentom pre priamu voľbu je väčšia legitimita takto zvoleného prezidenta, spôsob voľby nie je automaticky zárukou jeho sily v krajine. Príkladom je susedné Rakúsko. Občania si prezidenta síce zvolia sami, ale jeho právomoci sú značne oklieštené, i keď iba na základe tradície. Všetci doterajší rakúski prezidenti sa totiž sústredili viac na reprezentačné úlohy v zahraničí. Kurt Waldheim, ktorý zastával tento úrad v období 1986-1992, nemal možnosť realizovať sa ani len v tejto oblasti. Pre svoju minulosť, počas druhej svetovej vojny bol členom nacistického Wehrmachtu, sa s ním veľa štátnikov nebolo ochotných stretnúť a ocitol sa v medzinárodnej izolácii. Súčasnému rakúskemu prezidentovi Thomasovi Klestilovi sa okrem toho, že úradu prezidenta vrátil späť jeho bývalú reputáciu, podarilo aj zvýšiť význam prezidenta v reálnej politike tým, že sa zúčastňoval stretnutí vrcholných predstaviteľov, kam predtým chodieval iba predseda vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer protipólom k rakúskemu je prezident francúzsky. Jeho postavenie je mimoriadne silné a v hierarchii moci stojí nad vládou aj parlamentom. Po tom, ako si ho občania zvolia, ho sedem rokov prakticky nikto nemôže odvolať. Problémy pre francúzskeho prezidenta nastávajú v období, keď majú v parlamente väčšinu jemu a jeho materskej strane opozičné zoskupenia, čo sa premietne vo voľbe predsedu vlády. To pre oboch vrcholných predstaviteľov štátu znamená nutnosť hľadať kompromis. Prezidenti sa snažia takejto situácii vyhnúť, a preto využívajú svoju právomoc rozpustiť Národné zhromaždenie v čase, keď predpokladajú, že pri nových voľbách by zvíťazili predstavitelia ich vlastnej strany. Tento krok naposledy nevyšiel pravicovému prezidentovi Jacquovi Chiracovi. Pri predčasných voľbách v roku 1997 sa nepodarilo vyhrať pravici, ale na čelo vlády sa postavil socialista Lionel Jospin.

SkryťVypnúť reklamu

V oboch modeloch, teda v prípade slabšieho i silnejšieho prezidenta, však hlava štátu zabezpečuje stabilitu. Najzreteľnejšie sa to prejaví v čase ústavnej krízy, keď je to práve prezident, na koho sa spoločnosť spolieha, že krajinu z daného rozpoloženia vyvedie. (kos)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 470
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 464
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 458
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 564
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 998
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu