Rumunskí baníci zaútočili na policajné jednotky, rumunský minister vnútra rezignoval

COSTESTI (TASR) - Pohotovostné jednotky rumunskej polície včera krátko po 14.00 SEČ streľbou gumovými projektilmi a s granátmi so slzotvorným plynom odpovedali na pokus baníkov preniknúť cez zátarasy pri meste Horenzu, západne od Bukurešti. Baníci, vyzbro

jení výbušnými zmesami a po domácky vyrobenými zbraňami útočili na policajné zátarasy aj v meste Costesti.

Policajné jednotky použili na potlačenie rozvášneného davu slzotvorný plyn a dymovnice, avšak museli sa stiahnuť. Baníci totiž útočia organizovaným spôsobom ako armáda. Dav protestujúcich zadržal niekoľkých policajtov ako rukojemníkov a pokračoval v pochode smerom k hlavnému mestu s výkrikmi "Bukurešť, Bukurešť!"

Rumunský prezident Emil Constantinescu včera vyhlásil, že podriadenie sa požiadavkám protestujúcich by kompromitovalo rumunskú postkomunistickú demokraciu. "Nečelíme už protestu, ale brutálnemu útoku na bezpečnostné zložky a autoritu štátu. Vláda musí rokovať, ale o reformách sa rokovať nedá," poznamenal prezident na stretnutí s vodcami vládnych aj opozičných strán. Podľa jeho názoru by akékoľvek ústupky v oblasti trhových reforiem mali katastrofické následky pre krajinu, ktorá tento rok prežíva ekonomickú krízu, nemá žiadne finančné zdroje a musí splácať zahraničné dlhy. Pravdepodobne pod tlakom protestujúcich baníkov podal včera demisiu minister vnútra Gavreil Dejeu. Informoval o tom vládny hovorca bez udania dôvodu, podľa pozorovateľov však Dejeuovo odstúpenie súvisí so štrajkom baníkov. Ministrovu žiadosť o odstúpenie už podľa hovorcu schválil aj prezident Emil Constantinescu, ktorý na jeho miesto pravdepodobne vymenuje bývalého námestníka ministra obrany Constantina Dudu Ionesca. Dejeu bol kritizovaný za zlyhanie bezpečnostných síl, ktoré tým, že sa stiahli, umožnili v utorok baníkom prejsť popri rieke Jiul.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 699
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 488
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 502
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 480
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 511
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 008
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu