ny člen Európskej únie (EÚ). Vaša nová vláda už vykročila správnym smerom. Viedenské zasadanie Európskej rady potvrdilo miesto Slovenska v prístupovom procese a inkluzivitu tohto procesu. Británia silne podporuje rozšírenie Európskej únie. EÚ ponúka stabilitu, ktorá na našom kontinente veľmi chýbala v tomto storočí... Rozšírenie Európskej únie prinesie úžitok nám všetkým: vytvorí väčší jednotný trh, silnejší hlas vo svete, stabilnú Európu a prinesie šancu riešiť spoločné problémy v spolupráci po celom kontinente. Viem, že Slovensko sa stotožňuje s touto víziou a teší sa na deň, keď budeme môcť pracovať spolu ako členovia rozšírenej EÚ.
Ale ešte vždy je pred nami veľa práce v príprave na členstvo. Po prvé v politickej oblasti. Silne podporujeme zmeny, ktoré sa vykonali pri riešení demokratických nedostatkov predošlej vlády. Európska únia sa musí presvedčiť, že tieto zmeny sú stále. Po druhé sú potrebné ďalšie opatrenia na posilnenie základov moderného otvoreného trhového hospodárstva. Vláda bude musieť prijať v najbližších mesiacoch vážne rozhodnutia, aby zaviedla potrebné zmeny. Ale z dlhodobého hľadiska to prinesie úžitok všetkým tým, že sa vytvoria nové pracovné miesta, vznikne viac príležitostí a väčšia prosperita. Prijatie ekonomického balíka bolo dobrým začiatkom. Po tretie štátna správa a administratíva v krajinách, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, potrebuje vysokokvalifikovaných a dobre vyškolených ľudí, aby vám umožnili vyrovnať sa s povinnosťami a príležitosťami, ktoré so sebou členstvo v únii prináša.
Toto sú záslužné ciele, ktoré si vyžadujú prísny výber. Británia je pripravená pomôcť. Od roku 1993 sme do našich projektov Know How Fondu na Slovensku vložili takmer 14 miliónov britských libier. Išlo o podporu miestnych samospráv, rozvoja občianskej spoločnosti, zakorenenia demokracie a budovania lepšie regulovaného finančného sektora. Pri použití fondov EÚ pracujeme s vašou vládou na nových projektoch spolupráce, ktoré sú určené na prípravu Slovenska na členstvo v EÚ.
Iste očakávate, že poviem niečo o našom rozhodnutí z októbra minulého roka znova zaviesť vízový režim pre slovenských návštevníkov Británie. Toto rozhodnutie sme prijali s veľkým poľutovaním. Aby nedošlo k nedorozumeniu - bola to praktická reakcia a vážne praktické problémy, ktoré pred nami stáli v súvislosti s nepravými žiadateľmi o azyl zo Slovenska. Nebudeme vyžadovať víza dlhšie, ako to bude potrebné. Vítame konštruktívny prístup vlády pri riešení problémov menšín a tešíme sa na návrat situácie, keď víza už viac nebudú potrebné. Zatiaľ viem, že pracovníci na britskom veľvyslanectve vynakladajú maximálne úsilie, aby poskytovali rýchlu službu a minimalizovali ťažkosti pre slovenských občanov, ktorí cestujú s čestnými úmyslami. Takí budú vždy vítaní s otvorenou náručou.
Veľmi sa teším na svoju návštevu a na stretnutie s vašimi poprednými vládnymi predstaviteľmi. Vaša krajina má kľúčové miesto v strednej Európe. Som rada, že budem mať príležitosť lepšie vás spoznať.
JOYCE QUINOVÁ
(Štátna tajomníčka pre Európu
britského ministerstva zahraničných vecí, dnes prichádza na návštevu SR)