Vláda nesplnila svoje sľuby a nedokázala zlikvidovať zadlženosť voči učiteľom do konca minulého roka, ako verejne sľúbil premiér Jevgenij Primakov, keď pred štyrmi mesiacmi nastúpil do svojej funkcie. Ak sa situácia radikálne v najbližších dňoch nezlepší, odbory sú odhodlané zorganizovať 27. až 29. januára celoštátny štrajk učiteľov.
Veľmi zložitá je situácia na Sibíri. Napríklad v Novosibírskej oblasti boli podľa odborov zaznamenané prípady, keď učitelia boli hospitalizovaní s diagnózou celkového vyčerpania organizmu spôsobenom nekvalitným a nedostatočným stravovaním. Oblastná federácia odborov Novosibírskej oblasti včera zverejnila informácie o tom, že disponuje údajmi o mdlobách pedagógov z hladu priamo v triedach. Sedem škôl vo východosibírskom centre Magadan, 24 škôl v Buriatsku a 52 škôl v Smolenskej oblasti už štrajkuje od konca minulého roka, a pretože doteraz svoje mzdy za niekoľko uplynulých mesiacov učitelia nedostali, pokračujú v protestnej akcii.
Rozpočet na tento rok, o ktorom bude parlament rokovať 19. januára, však nesľubuje zásadné zlepšenie situácie vo vede, kultúre, školstve a zdravotníctve. Výdavky boli vzhľadom na hlbokú ekonomickú krízu znížené na minimum. Priemerný plat učiteľa predstavuje v súčasnosti približne 15 až 20 USD a ešte ho pedagógovia dostávajú s polročným oneskorením. Prognózy všetkých ekonómov na tento rok sú pesimistické a nedávajú nádej na zlepšenie v sociálnej sfére. Podľa prieskumov verejnej mienky ani občania nedúfajú, že by sa situácia so zadržiavaním platov v najbližšom období mohla zlepšiť. Podľa sociológov sa ekonomická kríza negatívne odráža na psychickom zdraví ľudí. Ruské centrum pre prieskum verejnej mienky uvádza, že 45 percent Rusov cíti neustálu duševnú únavu, vyčerpanosť a voči politickému dianiu úplnú ľahostajnosť, 30 percent sa prebúdza každý deň s pocitom zlosti na svoje okolie aj vedenie krajiny, 22 percent je rozčarovaných, 21 percent trpí neustálymi pocitmi strachu. Len 13 percent odpovedalo, že nádej umiera posledná.