Časť vládou prijatého balíka ekonomických opatrení je venovaná rozvoju kapitálového trhu. Podľa vládneho návrhu by sa malo umožniť obchodovanie s dlhopismi FNM, malo by dôjsť k diferenciácii emisií a jednoznačne by sa mali vymedziť informačné povinnosti emitenta. Rozvoju kapitálového trhu by určite napomohla aj podpora kolektívneho investovania. Priestor na jeho rozvoj existuje už s ohľadom na výšku úspor uloženú v súčasnosti takmer výhradne v bankách.
Perspektívy a potenciál kolektívneho investovania na Slovensku naznačujú zverejnené výsledky otvoreného podielového fondu Tatra Global. Celkový anualizovaný výnos v tomto rastovom fonde, ktorý spravuje investičná spoločnosť Tatra Asset Management, dosiahol ku koncu decembra 61,37 % p. a. Majetok podielového fondu Tatra Global diverzifikuje správca vo finančných investíciách tak, že maximálne 50 % je uložených do nástrojov peňažného trhu v zahraničných menách a v slovenských korunách, maximálne 30 % majú tvoriť akcie zahraničných spoločností vysokým ratingovým ohodnotením a minimálne 50 % bude TAM investovať do pevne zúročiteľných zahraničných cenných papierov. Aj keď je možné, že fondu sa nepodarí udržať extrémne vysoký výnos, bude pravdepodobne aj naďalej, už s ohľadom na elimináciu kurzových rizík, jednou z najzaujímavejších investičných príležitostí na Slovensku.
Iným, svojím spôsobom však rozhodne nie nezaujímavým fondom je Reštitučný investičný fond. Obchodno-finančný plán Reštitučného investičného fondu predpokladá na rok 1999 dosiahnuť zisk v hospodárení spoločnosti, ktorý by zabezpečil výplatu dividend na úrovni predchádzajúcich dvoch rokov, čo znamená výšku dividendy približne 70 až 75 Sk na jednu akciu. Na jednu akciu RIF pripadá čistá hodnota majetku vo výške 2723 Sk, pred pozastavením obchodovania sa jeho cena na RM-S držala tesne nad 300 Sk. Portfólio cenných papierov RIF tvorené z viac ako 600 ISIN-ov a podľa slov jeho predstaviteľov "je pri ocenení niektorých z nich v nominálnej hodnote možno vysloviť pochybnosti o ich reálnej cene". Na druhej strane desať najväčších spoločností tvorí 67 % trhovej hodnoty portfólia cenných papierov RIF.
Vývoj obchodovania s hlavnými titulmi nebol v uplynulom týždni dramatický, pretože nebol. Už v minulom roku malé realizované objemy klesli na absolútne minimá a s dvoma z pohľadu trhu najvýznamnejšími emisiami - Slovnaftom a VSŽ Holding - sa na RM-S obchodovalo v priebehu celého týždňa iba v utorok. Vo štvrtok sa na BCPB obchodovala jedine Nafta, v piatok bola zobchodovaná jediná kótovaná akcia - Slovakofarma - v počte 2 (dva) kusy. Pokiaľ nebol úvod tohto roka iba dôsledkom predĺžených dovoleniek, mohli by organizátori trhu uvažovať o opätovnom návrate k periodickým aukciám, ktorými sa história trhu začínala. Momentálne sa zdá, že týždenný interval by bol viac ako postačujúci.
V uplynulom roku preinvestoval Slovnaft podľa zverejnenej správy 8,3 mld Sk, čo zodpovedá úrovni predminulého roku. V tomto roku by malo dôjsť k začatiu komerčného využitia projektu EFPA. V tomto roku má dôjsť v rámci organizačných zmien k vyprofilovaniu Slovnaftu Benzinol čiste na prevádzkovanie a rozvoj siete čerpacích staníc. Okrem Čiech buduje Slovnaft sieť čerpacích staníc aj na Ukrajine a v Poľsku. Utorkový obchod na RM-S priniesol pokles jeho ceny na 551 Sk. Akcie VSŽ klesli pri utorkovom obchode na 185 Sk, v oboch prípadoch boli pritom realizované nevýrazné objemy.
Akcie Nafty Gbely atakovali pri poklese na RM-S hranicu 300 Sk, nakoniec končili piatok pri cene 305 Sk a dennom minime na 303 Sk.
Skupina Závod SNP plánovala podľa zevrejnenej správy na tento rok hrubý zisk 170 mil Sk, podľa odhadov predstaviteľov podniku však spoločnosť vykáže za minulý rok stratu nad úrovňou 300 mil. Sk. Hospodárenie ZSNP ovplyvnila najmä neustále klesajúca cena hliníka na svetových trhoch, výpadok výroby a predaja pre domáci trh, ako aj negatívna situácia na ruskom trhu. Cena akcií Závodu SNP klesla v piatok na 39 Sk, predstavujúcich nové dno.
Informácie poskytuje aj internetová strana www.p67value.sk.
Juraj Kováčik
P 67 value, spol. s r. o., Bratislava