PAVOL HAMŽÍK, prvý podpredseda SOP považuje za rozhodujúce zachovať právnu subjektivitu SDK, pričom prípadné vystúpenie niektorých poslancov z nej bude považovať za oslabenie koaličného partnera. Podľa Hamžíka oslabenie koaličného partnera by mohlo viesť k destabilizácii celej koalície. Uviedol, že je predčasné vyjadrovať sa v tejto súvislosti o prípadnej destabilizácii slovenskej vlády. SOP chce, aby sa zajtra situáciou zaoberala koaličná rada.
ROMAN KOVÁČ, predseda poslaneckého klubu SDK označil rozhodnutie Rady KDH za trošku rozporuplné. Domnieva sa, že niektorí členovia KDH budú mať väčšie, iní menšie práva v hnutí. Ocenil, že Rada KDH podporila vládu Dzurindu, čím sa podľa neho zachová stabilita parlamentu a vlády.
ĽUBOMÍR ANDRASSY, podpredseda SDĽ uviedol, že KDH v súčasnosti bojuje s vlastnými vnútornými problémami. Konštatoval, že súčasný zákon o združovaní politických strán nedovoľuje dvojité členstvo v politických subjektoch. Podľa Andrassyho by sa vnútrostranícke problémy KDH nemali spájať so súčasnou vládnou koalíciou, pretože, ako zdôraznil, partnerom SDĽ vo vláde je okrem iných SDK, a nie KDH.
JÓZSEF KVARDA, podpredseda SMK si myslí, že pre stabilitu SDK je rozhodnutie Rady KDH v podstate dobré. Podotkol, že by sa už nemal vyvíjať tlak na poslancov, aby vystúpili z SDK a vrátili sa do KDH. Z hľadiska stability SDK takéto rozhodnutie rieši situáciu. Kvarda sa trochu obával, že vládna koalícia by mohla byť krehká v dôsledku pomerov v SDK, resp. v KDH.
RASTISLAV ŠEPTÁK, poslanec za SNS sa domnieva, že toto rozhodnutie bolo určitým prekvapením. Podľa neho sa pravdepodobne hľadá východisko z obrovských problémov, ktoré sa v SDK nakopili. Ako uviedol, ukazuje sa, že SDK nie je alternatívou pre Slovensko a že KDH bude naďalej dominantou v politickom zoskupení SDK. Podľa Šeptáka bude zaujímavé sledovať, ako zareagujú ďalšie subjekty vládnej koalície a tiež ako zareagujú vysokí predstavitelia SDK, ktorí nebudú môcť kandidovať na vedúce posty v KDH. (sp, TASR)