Skutočnosť, že embargo veľmoci malej Kube a jej "lídrovi máximovi" viac pomáha ako škodí, napokon nepochopili iba v Európe. Samotní Američania dokazovali, že dlhoročné sankcie sú stále viac papierovou záležitosťou a angažovali sa prostredníctvom tretích osôb napríklad na kubánskom trhu. Realitu si nepochybne uvedomovala aj americká vláda, problémom bolo, ako si zachovať tvár zoči-voči jednoznačne neúspešnej snahe čo len otriasť pozíciou Fidela Castra. Kubánci nemajú šancu popri cenzurovaných médiách a niekoľkohodinových prejavoch Fidela Castra pochopiť americké sankcie inak ako príčinu všetkých ich problémov. A už vôbec nie zvrhnúť Castra zdola.
Tým potrebným odrazovým mostíkom pre americkú vládu bola pápežova minuloročná historická návšteva Kuby. Takmer rok po jej skončení zmiernili USA už dvakrát roky uplatňované embargo. A vôbec nie preto, že by pápežove posolstvá priniesli nejaké významné zmeny na ceste k demokratizácii komunistického "ostrova slobody". Najvýznamnejším počinom kubánskej vlády bolo prepustenie asi 300 väzňov, medzi nimi 90 politických, vo februári minulého roku a júlové konštatovanie na Kube ilegálne pôsobiacej Kubánskej komisie pre ľudské práva a národné zmierenie, že počet politických väzňov klesol z viac ako 1000 na 381. A isté zmeny nastali aj vo vzťahu kubánskej vlády k cirkvi. Havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega mohol po desaťročiach trikrát počas roka prehovoriť ku Kubáncom z médií - pred pápežovou návštevou, v septembri pri príležitosti cirkevného sviatku a počas vianočných sviatkov, aby okrem iného privítal rozhodnutie urobiť po takmer 30 rokoch z Vianoc štátny sviatok. Toto rozhodnutie sprevádzalo aj vyhlásenie komunistickej strany, v ktorom uviedla, že vláda Fidela Castra nebola nikdy zameraná protinábožensky, aj keď pripustila, že vylučovanie Kubáncov zo strany pre náboženstvo bolo diskriminačné. O politických reformách však nieto na Kube ani slychu.
Napriek tomu bol najvyšší čas, aby USA zmenili prístup ku Kube, ktorý nepriniesol žiadne ovocie. Že to môže byť aj začiatok konca roky uplatňovaného amerického embarga svedčí vyjadrenie nemenovaného vysokého činiteľa ministerstva zahraničných vecí k návrhu skupiny republikánskych a demokratických poslancov na zostavenie dvojstrannej komisie, ktorej cieľom by bola revízia americkej politiky voči Kube. Nemenovaný činiteľ uviedol, že americká vláda tento návrh "ZATIAĽ" odmietla. MIRIAM MRÍZOVÁ