niekto vymeniť napríklad nemecké marky za talianske líry, tak to musel v banke urobiť cez kotáciu nákup-predaj. Po zavedení euro bude môcť konvertovať meny v rámci EMU za stred a napríklad v Tatra banke bez poplatkov. Takto dôjde k ušetreniu peňazí," povedal v rozhovore pre agentúru SITA hlavný ekonóm Tatra banky Ján Tóth.
Ako ďalej uviedol, pre podnikateľa je na začiatku po zavedení eura teoreticky úplne jedno, či má účet vedený v euro, alebo nie. Aj úrokové sadzby budú rovnaké vo všetkých menách v rámci EMU. "Každú operáciu bude môcť robiť rovnako napríklad z markového účtu. Aj keď postupom času bude výhodné prejsť na euro-účty, neexistuje žiadny tlak, aby to klienti urobili hneď na začiatku roka 1999. Výhodou však kvôli zníženiu poplatkov za vedenie účtov môže byť ich spojenie do jedného," skonštatoval. Podľa neho je pre podnikateľov euro dobrou správou.
J. Tóth sa nedomnieva, že by zavedenie eura malo podstatný vplyv na konkurencieschopnosť slovenských produktov. "Určitú výhodu by mohli mať firmy, ktoré vyrábajú vo viacerých krajinách únie a exportujú výrobky do Slovenskej republiky. V tom prípade by nemuseli robiť konverziu z jednej meny europriestoru do druhej a zlacnelo by to ich produkty. Napriek tomu však konverzie nie sú hlavnou nákladovou položkou. Tou sú najmä ľudské zdroje, ktoré sú stále najlacnejšie napríklad v juhovýchodnej Ázii alebo Južnej Amerike," zdôraznil.
Podľa J. Tótha však zavedenie eura by za určitých podmienok mohlo zatraktívniť slovenskú korunu z pohľadu prílivu krátkodobého kapitálu. "Vzhľadom na to, že od prvého januára budú všetky meny v rámci EMÚ vlastne jednou menou, stráca sa pre zahraničných hráčov na týchto devízových trhoch možnosť diverzifikovať riziko," uviedol. Hlavný ekonóm Tatra banky zároveň podčiarkol, že z toho pramenia aj očakávania susedných krajín - Českej republiky, Poľska a Maďarska, že po zavedení euro príde najmä krátkodobý kapitál práve do týchto štátov.
"Zahraniční investori budú potrebovať diverzifikáciu rizika a veľa európskych krajín im to od 1. januára nebude môcť poskytnúť. V Európe sa preto atraktívnou stane najmä britská libra a švajčiarsky frank. Podľa môjho názoru sa zvýši aj atraktívnosť trhov najvyspelejších krajín strednej Európy," povedal J. Tóth. V prípade pozitívnych signálov napríklad ohľadne integrácie Slovenska do Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) a Európskej únie sa pre investorov môže stať zaujímavá aj slovenská koruna.
J. Tóth zároveň skonštatoval, že slovenská koruna má oproti svojim susedom z bývalého komunistického bloku aj výhodu v podobe úrokového diferenciálu medzi peňažným a devízovým trhom. "Úrokové sadzby v Poľsku, Maďarsku aj v Českej republike dosť výrazne klesajú a to zvyšuje atraktívnosť slovenskej koruny. Záujem o slovenskú menu však nebude okamžitý najmä v dôsledku izolovanosti nášho trhu, ktorý nie je integrovaný a absentujú na ňom finančné deriváty," podotkol.
Po ruskej kríze veľa zahraničných bánk znížilo úverové linky na SR. "Investori na čas odišli aj z okolitých krajín, ale už sa vrátili späť. Na Slovensku zatiaľ absentujú a prílev kapitálu sa obnoví, až keď ho budú brať ako pevnú súčasť strednej Európy," povedal. J. Tóth neočakáva výrazné kolísanie kurzu eura, pričom v dlhodobejšom horizonte dôjde skôr k jeho oslabeniu. "V prvom štvrťroku budúceho roka môže na trhoch panovať určitá eufória zo zavedenia spoločnej meny a euro môže posilniť aj preto, že sa stane významnou rezervnou menou pre centrálne banky, ktoré budú meniť zloženie devízových rezerv," dodal. V dôsledku lepších ekonomických fundamentov v USA však euro voči doláru v dlhšom horizonte podľa neho oslabí.