ia nezverejnili. Hovorca amerického ministerstva obrany tvrdenia irackej strany odmietol a označil ich za propagandu. Potvrdil predchádzajúce vyjadrenie Washingtonu, podľa ktorého sa všetky spojenecké lietadlá po skončení pondelňajších preletov bez poškodenia bezpečne vrátili na svoju základňu v tureckom Incirliku.
Správe o zostrelení predchádzal najvážnejší incident od skončenia operácie Púštna líška, pri ktorom americké lietadlá monitorujúce bezletovú zónu na severe Iraku po ostreľovaní irackými raketami zem-vzduch zaútočili na protilietadlovú batériu neďaleko mesta Mosúl. Útok si podľa Bagdadu vyžiadal životy štyroch irackých vojakov, ďalší siedmi utrpeli zranenia. Americký prezident Bill Clinton v pondelok vo Washingtone v súvislosti s touto prestrelkou vyhlásil, že Spojené štáty budú naďalej presadzovať rešpektovanie bezletových zón v Iraku. B. Clinton upresnil, že "bezletové zóny sú a naďalej budú súčasťou politiky USA proti režimu Saddáma Husajna". Dve bezletové zóny v severnej a južnej časti Iraku vymedzilo medzinárodné spoločenstvo po ukončení vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Ich rozloha predstavuje viac ako polovicu celkového územia krajiny a vzťahujú sa na ne zvláštne rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov
(BR OSN). Iracký viceprezident Táhá Jásin Ramadán totiž v sobotu vyhlásil, že Irak bude strieľať na lietadlá, ktoré narušia jeho vzdušný priestor, a označil bezletové zóny za "ilegálne". Rusko opätovne vyjadrilo znepokojenie nad americkým útokom na raketovú batériu na severe Iraku a vyzvalo obe krajiny, aby s cieľom predísť akejkoľvek eskalácii napätia ukázali zdržanlivosť. "Sme presvedčení, že po nedávnej kríze v Iraku je viac ako kedykoľvek predtým dôležité zabrániť zhoršeniu situácie v tejto oblasti. V záujme stabilizácie situácie v oblasti Perzského zálivu je potrebné zdržať sa akcií, ktoré nepomáhajú pri vytváraní vhodnej atmosféry pri obnovovaní hľadania politického riešenia irackej otázky," hovorí sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí. Moskva spustenie štvordňovej operácie Púštna líška ostro odsúdila a označila ju za nebezpečný precedens v medzinárodných vzťahoch, ktorý podkopáva snahy o nastolenie mieru na Blízkom východe.