NEW YORK (REUTERS) - Napriek nedávnemu bombardovaniu irackých cieľov americkými a britskými leteckými silami dosiahol minulý týždeň iracký ropný export rekordne vysokú úroveň, najvyššiu počas dvojročného trvania programu ropa za potraviny. To dokazuje, že 70-hodinová operácia Púštna líška iracký ropný priemysel nepoškodila.
Podľa predstaviteľov OSN Irak v rámci tohto programu, ktorý umožňuje Bagdadu každých šesť mesiacov vyviesť ropu v hodnote 5,265 miliárd dolárov a zo ziskov z nej nakúpiť potraviny, lieky a iné humanitárne potreby, minulý týždeň exportoval rekordných 2,51 mil. barelov ropy v cene 8,23 dolára za barel. Program pod záštitou OSN bol vypracovaný v záujme zmiernenia dôsledkov striktného medzinárodného embarga, ktoré je v platnosti od vojny v Perzskom zálive. Vzhľadom na súčasné nízke ceny ropy a kritický stav irackých ropných zariadení sa Bagdadu podľa odhadov OSN podarí za terajšie šesťmesačné obdobie, ktoré sa končí 24. mája, exportovať ropu len v hodnote troch miliárd dolárov.
Irak uzavrel počas útokov všetky rafinérie, vo vývoze ropy však pokračoval a štatistiky vykazujú, že export dosiahol najvyššiu hodnotu 2,5 mil. barelov za deň. Pred vstúpením sankcií do platnosti exportoval Irak 3,2 mil. barelov ropy denne. Zahraniční experti sa však domnievajú, že ak bude Irak pokračovať v ťažbe ropy súčasným tempom, spôsobí si neodčiniteľné škody na ropných poliach. Tie si už vyžadujú revitalizáciu, aby si ropa uchovala súčasnú kvalitu. Osem kontraktov v rámci programu ropa za potraviny schválila v období od skončenia leteckých útokov do Vianoc OSN a už 58 kontraktov je na svete pre práve prebiehajúce šesťmesačné obdobie. Aby Irak splnil svoje zlmuvné záväzky, musí spolu vyťažiť a vyviesť
224,2 milióna barelov ropy.