Nič mimoriadne vraj Jevgenij Primakov nikdy nepovie, ale vždy to znie dôležito, usúdil moskovský denník Segodňa. Tak to tuším bolo aj pred vianočnými sviatkami, keď pohrozil odstúpením vlády, ak Štátna duma neodhlasuje návrh rozpočtu na rok 1999. Na Štedrý deň však schválila jeho všeobecné smernice, v prvom čítaní dokonca dvojtretinovou väčšinou. Táto ľavicovo-vlastenecká väčšina - ako nazýva sama seba - zrejme nakoniec spoznala neúnosnosť svojho sociálno-národného populizmu a zháčila sa úplného zrútenia ruského hospodárstva.
Isteže, minister zahraničných vecí Igor Ivanov ubezpečil nedávno v madridských novinách ABC západnú Európu - akoby Rusko nepotrebovalo aj od nej humanitárnu pomoc - že situácia nie je taká katastrofálna, ako sa mnohým zdá. No štátny štatistický výbor federácie oznámil, že reálna mzda, ak ju vôbec vyplácali, bola v novembri o tretinu nižšia ako pred rokom a peňažné príjmy 43 miliónov Rusov, teda každého tretieho, sú pod životným minimom. Minister hospodárstva Andrej Šapovalianc cez Vianoce konštatoval, že v návrhu rozpočtu predpokladaná 30-percentná inflácia neumožní stabilizáciu životnej úrovne. Inými slovami, tá ešte viac klesne. A to predseda rozpočtového výboru Štátnej dumy Alexander Žukov nepovažuje rozpočtový predpoklad za reálny, lebo po 70-percentnej inflácii z posledných mesiacov tento trend trvá a tlačenie nových papierových rubľov ho nezastaví. Napriek tomu prezident Boris Jeľcin zvýšil na Vianoce s platnosťou od 1. júla 1999 na dvojnásobok slúžne daňových kontrolórov, policajtov a dôstojníkov, ktorých doterajší príjem vo výške 800 až 2100 rubľov
(40-105 USD) za mesiac bol naozaj mizerný. Pokiaľ ide o ostatné výplaty, Vladimír Žirinovskij bil na poplach, že vôbec nebudú, ak Štátna duma neprerokuje rozpočet v druhom čítaní do Nového roku. Poslanci sa však rozišli na sviatočné prázdniny a čaká ich ešte tretie i štvrté čítanie, keď rozprava bude už tvrdšia, pretože sa dotkne konkrétnych položiek pre rezorty a ich vzájomného pomeru. Ďalšej misii MMF, ktorá po Novom roku príde do Moskvy, tak sotva predložia hotový ruský rozpočet. A tak z uvoľnenia úverov, už započítaných do jeho príjmových kapitol, asi zase nič nebude. Ale ani to už nebude v Rusku nič mimoriadne.
JOZEF FUKATSCH
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)