BRATISLAVA (SITA) - V priebehu celého tohto roka vládla na slovenskom kapitálovom trhu nízka likvidita. Slovenský akciový index SAX o ničom nehovoril, prakticky neodrážal situáciu na trhu, zhodnotila situáciu vedúca oddelenia analýz a štatistiky Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) Oľga Dlugopolská. V priebehu roka oslabil SAX z počiatočnej a zároveň maximálnej ročnej hodnoty 182,88 bodu o 48,6 %. Psychologickú hranicu 100 bodov prelomil 2. októbra (98,22 bodu) a ešte v priebehu toho istého mesiaca padol aj pod 90 bodov. Svoje historické minimum 81,45 bodu zaznamenal 20. novembra.
Ani posilnenie indexu SAX v posledných dňoch obchodovania nebolo také výrazné ako v roku 1997, keď VÚB zmenila ISIN. Vtedy, 19. decembra 1997, sa už obchodovalo s novým ISIN-om VÚB, a preto pre ten deň neexistovalo prípustné cenové pásmo, čo umožnilo rast indexu o 10,05 % na 182,48 bodu. Posledný obchodovací deň tohto roka posilnil SAX len o 4,62 % na 94 bodov. "Ceny, ktoré tvorili SAX, boli nereálne. V jeden deň mal na jeho hodnote dokonca vyše 50-percentnú váhu Slovnaft," vysvetlila O. Dlugopolská.
Vedúca oddelenia analýz a štatistiky BCPB upozornila, že pod tohtoročnú úroveň trhu sa podpísala slabá likvidita akcií. Zatiaľ čo minulý rok boli objemy obchodov s akciami a dlhopismi prakticky vyrovnané, v tomto roku sa situácia obrátila jednoznačne v prospech dlhopisov, predovšetkým štátnych. "S akciami sa na parkete takmer vôbec neobchodovalo, prevádzali sa hlavne v priamych obchodoch. Štátne bondy sa vďaka vysokým výnosom stali najvýhodnejšou investíciou na trhu," povedala. Akcie také výnosy neponúkali (pri dlhopisoch dosahovali až 30 % pri aukcii) a ich emitenti väčšinou nevyplácali dividendy. Aj emisie dobrých a stabilných podnikov, ako sú Slovakofarma, Slovnaft a SES Tlmače, boli málo likvidné. Ázijská aj ruská kríza sa na všetkých emerging markets prejavila prudkým poklesom cien. "Napríklad maďarský a poľský trh zaznamenávali veľké zobchodované objemy a ceny sa znižovali. U nás však ceny padali pri nízkych objemoch," skonštatovala O. Dlugopolská. Slovenskému kapitálovému trhu neprospel ani absolútny nedostatok zahraničných investorov, znižovanie ratingu krajiny, boje o majoritu vo významných podnikoch a viaceré kauzy týkajúce sa privatizácie. Podľa O. Dlugopolskej by trhu pomohla pripravovaná výmena dlhopisov Fondu národného majetku SR za akcie strategických podnikov, ako sú Slovenské telekomunikácie, Slovenské elektrárne a banky. Aj povolebná zmena politickej klímy by mala zvýšiť záujem zahraničných investorov, ktorých by určite prilákala privatizácia strategických podnikov. Potrebná je však i sľubovaná úprava legislatívy a nové zákony v oblasti kapitálového trhu.