BRATISLAVA (SME - dd) - Banky na Slovensku zaznamenávajú pokles záujmu o netermínované vklady v slovenskej mene. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska. Namiesto nich si občania a podniky svoje voľné prostriedky ukladajú čiastočne do termínovaných korunových vkladov, predovšetkým však do devízových vkladov.
Objem netermínovaných vkladov klesol k 31. novembru tohto roka na 97,2 mld Sk. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to je pokles o 16,1 mld Sk alebo o 14,2 %. Tento trend spájajú odborníci hlavne s nízkymi úrokmi, ktoré banky ponúkajú na týchto typoch vkladov. Podľa údajov NBS dosahovalo priemerné úročenie z netermínovaných vkladov v novembri tohto roka 3,66 %, čo je menej ako inflácia. Okrem toho podliehajú tieto vklady kurzovému riziku spojenému so slovenskou menou.
Objem termínovaných vkladov naopak zaznamenal oproti minulému roku rast až o 18 mld Sk na 242,5 mld Sk. Bankári však poukazujú na to, že tento rast je iba relatívny a vzhľadom na výšku úrokov na týchto vkladoch došlo dokonca k ich poklesu. NBS totiž oznámila, že priemerné úročenie termínovaných vkladov dosiahlo na konci novembra 14,04 %, pričom po celý rok nekleslo pod 12 %. "Aj napriek takémuto vysokému úročeniu vzrástol objem termínovaných vkladov v slovenských korunách iba o 8 %. Znamená to, že fakticky došlo k ich poklesu. Spolu s poklesom netermínovaných vkladov to poukazuje na výrazný rast nedôvery voči vkladom v korunách," povedal jeden z bankových analytikov. Ako však dodal, dôvodom týchto trendov môže byť aj znížená schopnosť tvoriť a udržiavať zdroje, čo sa prejavuje najmä klesajúcimi vkladmi od podnikov. Výrazný rast tak dosahujú najmä vklady v cudzej mene. Ich objem vzrástol ku koncu novembra o 14,5 mld Sk na 61,3 mld Sk. Je to rast o 31 %. Toto číslo predstavuje pritom devízové vklady prepočítané ešte podľa starého fixného kurzu, takže reálne je ich rast pod vplyvom oslabenia koruny ešte vyšší. Podľa analytikov je rast devízových vkladov výlučne iba výsledkom nedôvery voči slovenskej mene. Svedčí o tom aj výrazný rast vkladov v cudzej mene v čase najsilnejších devalvačných očakávaní - v septembri 1998.
Ďalší vývoj bude podľa odborníkov závisieť hlavne od NBS. Správanie bánk ovplyvní napríklad to, či NBS uvoľní poskytovanie úverov v cudzej mene, čo by mohlo stimulovať rast úspor v cudzej mene. Rovnako bude záležať na tom, ako sa bude vyvíjať dôvera voči korune - či budú ľudia a podniky očakávať jej stabilitu, alebo ďalšie oslabenie. Zavedenie eura by nemalo mať žiaden priamy vplyv na vývoj devízových vkladov, nie je však vylúčený mierny psychologický efekt novej meny na obyvteľstvo. "Každopádne sa však ukazuje, že vysoké úroky nemusia znamenať udržanie vkladov v korunách namiesto ich preklopenia do devíz, kde je oveľa nižšie kurzové riziko," dodal k tomu analytik, ktorý si neželal byť menovaný.