zvolávali niekoľko stovák palestínskych kresťanov a zahraničných pútnikov na vianočnú omšu na mieste narodenia Ježiša Krista. Moslimská výzva na modlitbu zaznela z minaretu na opačnej strane prezdobeného námestia Manger a lákala veriacich na prvé piatkové modlitby posvätného islamského mesiaca ramadán. Námestie Manger bolo pokryté lametami a Kostol narodenia Pána zo šiesteho storočia sa kúpal v intímnom svetle. Latinský patriarcha Svätej zeme po boku s mníchmi a zboristami viedol tradičnú procesiu z Jeruzalema. V príhovore na polnočnej omši, na ktorej bol prítomný aj palestínsky vodca Jásir Arafat, patriarcha Michel Sabbah hovoril o palestínskych dezilúziách, o tom, že päť rokov mierových rokovaní s Izraelom neprinieslo žiadne ovocie. Niekoľko tisíc ľudí, hlavne miestnych, a zopár odvážnych pútnikov sledovalo amerických spevákov gospelov, miestnych spevákov a chóry z Kórey a Európy, ktoré spievali vianočné piesne. Aarafat potom podával večeru - ktorá bola i štedrovečernou slávnosťou i iftar, večerou, ktorou moslimovia prerušujú svoj každodenný ramadánový pôst. "Dnes je svätý deň, ktorý je nám, Palestínčanom, drahý, lebo toto je miesto, kde sa narodil Ježiš Kristus," povedal Arafat reportérom. Ibtisam Husajnová, v tradičnom odeve zahalená 38-ročná matka štyroch detí, rozšírila ekumenický význam Vianoc pre obyvateľov Betlehema, ktorí sú z dvoch tretín moslimovia a z jednej kresťania: "Toto je oslava aj pre kresťanov, aj pre moslimov. Koniec koncov, Ježiš bol Palestínčan, prorok a prvý revolucionár," povedala.
Ohňostroje brázdili oblohu na štedrý večer, ale sviatočná radosť v Ježišovom rodisku bola poznamenaná napätím na Blízkom východe. Bombardovanie Iraku a palestínsko-izraelské nepokoje odradili turistov a pútnikov od trávenia kresťanských sviatkov v tomto meste. Iba zopár stoviek cudzincov sa vydalo na púť do Betlehema na Vianoce, čo sklamalo pouličných predavačov pohľadníc, suvenírov z olivového dreva a votívnych sviečok.
Minulý utorok zaplnili námestie Manger stovky Palestínčanov mávajúcich americkými vlajkami, aby nadšene privítali amerického prezidenta Billa Clintona. Pár dní nato, keď Clinton začal štvrodňové bombardovanie Iraku, protestujúci Palestínčania v Betleheme drhli dlaždice na námestí, aby zmazali všetky stopy jeho prítomnosti. (REUTERS, r)