"Clintona by skôr zasiahol meteorit, než by rezignoval." To sú slová viceprezidenta Ala Gora, teda muža, ktorý by automaticky a podľa ústavy nastúpil na Clintonovo miesto, keby si to do 6. januára americký prezident rozmyslel a odstúpil by z úradu. To isté by sa stalo, ak by sa proces odvolania prezidenta, o ktorom začnú diskutovať v ten istý deň senátori nového, v poradí už 106. Kongresu USA, naplnil. Al Gore by v prezidentskom úrade zostal takmer dva roky, ktoré Clintonovi zostávajú oficiálne do skončenia druhého a posledného štvorročného obdobia. Ak by sa Clinton rozhodol predsa len odstúpiť a navyše by chcel svojmu nástupcovi zaručiť ďalší postup do nového volebného obdobia, musel by podať demisiu najskôr v druhej polovici januára, po prednesení tradičného Posolstva o stave únie. Tým by Alovi Gorovi otvoril možnosť riadne sa uchádzať dvakrát o zvolenie po doslúžení zostávajúcich dvoch Clintonových rokov. Ak by Bill Clinton podal demisiu pred 20. januárom, mohol by sa Al Gore uchádzať o znovuzvolenie iba jeden jediný raz. Tak to aspoň vraví americká ústava. Zatiaľ však žiadna z týchto možností nehrozí, keďže Bill je pripravený podstúpiť tortúru súdneho procesu v 100-člennom Senáte.
Bill Clinton, ktorý počas Vianoc oddychoval iba jeden deň, sa snažil nejakým spôsobom prostredníctvom svojich poradcov, právnikov a stratégov zalobbovať vo svoj prospech medzi senátormi oboch politických strán. Ale stalo sa čosi neočakávané. V Senáte vstal majestátne zo svojho kresla jeden z najautoritatívnejších senátorov, už 81-ročný Robert Byrd, demokrat zo Západnej Virgínie, a so svojím typickým pátosom upozornil Biely dom, aby sa nepokúsil o žiadne koketovanie so Senátom. "My sme senátori, nám nikto nebude hovoriť, čo máme robiť," znela takmer podráždená odpoveď senátora, ktorý spolu s ďalším vplyvným demokratom Danielom Patrickom Moynihanom pripravuje návrh na tzv. censure, teda iba pokarhanie prezidenta senátnou rezolúciou. To by Clintonovi zachránilo krk. Podobným návrhom sa za Clintona prihovorili aj také esá americkej politiky ako bývalí prezidenti USA, demokrat Jimmy Carter a republikáni prezidenti Gerald Ford a George Bush, ale aj Clintonov súper z posledných volieb, republikánsky senátor Bob Dole.
Bezpochyby, Bill Clinton prežil najťažšie Vianoce svojej politickej kariéry. Stal sa druhým prezidentom v americkej histórii po Andrewovi Johnsonovi od roku 1868, nad ktorým visí meč impeachmentu, čomu sa demisiou šikovne pred štvrťstoročím vyhol známy Richard Nixon. A pritom Bill Clinton má skutočne najťažšie dni a týždne iba pred sebou.
MICHAL HAVRAN