Námet: Michael Turner, scenár: Nole S. Baker, réžia: Bruce McDonald, kamera: Danny Novak; Hudba: Shaun Tozer; hrajú: Hugh Dillon, Keith Callum Rennie, John Pyper-Ferguson
Na prvý pohľad pôsobí hudobné "road movie" Hard Core Logo (1996) kanadského režiséra Bruce McDonalda ako autentický dokument o jednej kanadskej punkovej kapele s rovnakým názvom, no v skutočnosti je to dokonalá sugestívna mystifikácia. Film je totiž nakrútený podľa literárnej predlohy spisovateľa Michaela Turnera a skupinu Hard Coro Logo by ste márne hľadali v kanadských hudobných kluboch.
Bruce McDonald (nar. 1959) filmom Hard Core Logo dokončil svoju tzv. rock and road trilógiu, ktorú tvoria ešte filmy Roadkill (1989) a Highway 61 (1991). Vo filme Roadkill sa stretávame s dievčaťom, ktoré hľadá stratenú rockovú skupinu a Highway 61 je akousi voľnou variáciou Bezstarostnej jazdy Dennisa Hoppera. Vo filme Hard Core Logo sledujeme niekoľkodenné fyzicky aj psychicky namáhavé putovanie kedysi legendárnej hudobnej skupiny, ktorá sa pred štyrmi rokmi rozpadla a pokúša sa o návrat. So štvoricou hudobníkov v starom mikrobuse s prehnitým podvozkom vyráža naprieč Kanadou aj malý filmový štáb, pozostávajúci zo samotných autorov filmu. Trojica filmárov - režisér Bruce McDonald, kameraman Danny Nowak a zvukár Jochen Schliessler - zachytáva drobné príhody z cesty, atmosféru počas vystúpení a odhaľuje zákulisie hudobnej scény v Kanade. Členovia skupiny pred kamerou vypovedajú o svojom podivnom spôsobe života, o svojich pocitoch a o vzťahoch medzi sebou. Do popredia epizodicky rozprávaného "príbehu" vystupuje najmä spevák a gitarista Joe a jeho kamarát z detstva, gitarista Billy. Ten, aj keď má onedlho začať hrať so známou losangeleskou skupinou Jenifur, sa napokon rozhodne, že odíde na turné s Hard Core Logo. Zvyšnými dvoma hudobníkmi sú bassgitarista (a narkoman) John Oxenberg a bubeník Feltcher.
Film iste zaujme aj svojou vizuálnou stránkou. Bruce McDonald v tomto filme totiž nezaprel, že je aj režisérom hudobných videoklipov. Kombinuje farebný a čiernobiely filmový materiál, amatérske zábery z minulosti strieda s reportážami z televízie, s archívnymi fotografiami a plagátmi. Toto všetko spolu s pôsobivými zábermi z koncertov (kde s Hard Core Logo vystupujú skutočne existujúce kanadské hudobné skupiny) a s presvedčivými hereckými výkonmi vytvára silný pocit autenticity a vierohodnosti. A to aj vďaka tomu, že sa vo filme objavujú animované pasáže a piesne skupiny Hard Core Logo nahrala skupina Swamp Baby. Pri krútiacich sa fotografiách, plagátoch a revolveroch si možno spomeniete na staré filmy s krútiacimi sa novinovými titulkami a možno vám zídu na myseľ lietajúce klobúky vo filme Narkomani (1989) amerického režiséra Gusa van Santa.
Film Hard Coro Logo je opäť jedným z tých filmov, ktoré stierajú hranicu medzi dokumentárnym a hraným filmom, medzi realitou a fikciou. Veľmi blízko majú k nemu najmä filmy českého režiséra Petra Zelenku Visací zámek 1982-2007 (1993) a Mňága - Happy End (1996). Môže sa vám totiž stať, že budete odchádzať z kina a rozmýšľať nad tým, kde by ste mohli zohnať CD vancouverskej punkovej skupiny Hard Core Logo
JOZEF OBUCH
(Autor študuje filmovú vedu na VŠMU)