WASHINGTON, NEW YORK (TASR, ČTK) - Pentagon v pondelok odsúdil sarkastický nápis Tu je darček k ramadánu, ktorý počas bombardovania Iraku americký námorník namaľoval na jednu z 900-kilogramových laserom navádzaných bômb. Podľa hovorcu Pentagonu Kennetha Bacona sú americkí predstavitelia smutní z bezohľadného nápisu, ktorý sa objavil na bombe počas štvordňovej operácie Púštna líška a v žiadnom prípade neodráža americké postoje. Počas záverečného dňa bombardovania fotograf americkej agentúry AP na palube lietadlovej lode Enterprise v Perzskom zálive odfotografoval bombu s grafitom, ktorý obsahoval slová Tu je darček k ramadánu. Arabské krajiny ostro kritizovali Pentagon za útoky tesne pred začiatkom islamského svätého mesiaca ramadán. Náboženskú intoleranciu minister obrany William Cohen neznáša a taktiež aj všetci Američania, ktorí si vážia právo na slobodu vierovyznania. Sme vďační za naše dobré vzťahy s Arabmi a islamským národom a oceňujeme ďalší prínos moslimských Američanov, dodal Bacon. Bacon sa nezmienil o vyšetrovaní incidentu alebo disciplinárnom konaní. Zatiaľ nie je jasné, či sa fotografia objavila na stránkach nejakých novín v USA alebo inde vo svete.
Šéf zbrojných inšpektorov OSN Richard Butler nepovažuje kontrolnú misiu v Iraku za mŕtvu a sám nehodlá odstúpiť z vedenia inšpekčného tímu. Povedal to včera v rozhovore pre americkú televíziu CNN. Butler reagoval na silnejúce zákulisné prianie, aby sa vzdal riadenia skupiny inšpektorov, ktorú ustanovila Bezpečnostná rada OSN na kontrolu a ničenie irackých zbraní hromadného ničenia po vojne v Perzskom zálive v roku 1991. Rusko a Čína, dvaja členovia Bezpečnostnej rady OSN, podozrievajú Butlera, že jeho posledná správa, podľa ktorej Irak neplnil odzbrojovacie podmienky, dala Spojeným štátom americkým a Veľkej Británii dôvod na masívne raketové útoky proti Bagdadu. Butler odmietol komentovať zákulisné tlaky na jeho odstúpenie a dodal len to, že inšpektorom chýbalo "niekoľko mesiacov", aby zavŕšili kontrolnú misiu. To podľa austrálskeho diplomata mohlo hocikoho popudiť.
Po štvordňových náletoch USA a Británie na Irak, ktoré otriasli možnosťou zhody v Spojených národoch, zvažuje Bezpečnostná rada OSN od pondelka varianty ďalšieho spoločného postupu, ako arabský štát prinútiť k likvidácii jeho zbraní hromadného ničenia.