"Podľa prieskumu uskutočneného agentúrou Focus v prvom decembrovom týždni očakávam, že na komunálnych voľbách sa zúčastní 50 % až 60 % oprávnených voličov. Aj napriek mimoriadne vysokej účasti na septembrových parlamentných voľbách bude teda pokračovať trend z komunálnych volieb 1990 a 1994, keď bola volebná účasť nižšia ako v parlamentných voľbách. Nižší záujem voličov o komunálne voľby v porovnaní s parlamentnými voľbami je ovplyvnený viacerými faktormi. Všeobecným faktorom je, že voliči prikladajú komunálnej politike menší význam ako tzv. veľkej politike. Inak povedané, rozhodnutia, ktoré sa uskutočňujú na komunálnej úrovni, sú podľa občanov menej dôležité pre ich každodenný život ako rozhodnutia, ktoré sa prijímajú vo vláde a v parlamente. Prozaickým dôvodom nižšej volebnej účasti bude aj predvianočný čas ich konania. Veľká časť z nás si zháňanie vianočných darčekov a prípravu na sviatky necháva na poslednú chvíľu, a preto mnohým na voľby nezvýši čas."
m Má vplyv na účasť voličov aj to, či voľby trvajú jeden alebo dva dni? Pôvodný zámer bol, aby sa konali iba v sobotu...
"Myslím si, že vzhľadom na predvianočný termín konanie volieb počas dvoch dní prispeje k vyššej volebnej účasti, ako keby sa voľby konali iba jeden deň. Volebná účasť však bude ovplyvnená skôr malým významom, ktorý má komunálna politika pre voličov, ako počtom dní. Nízky záujem voličov však v podstate len odráža slabé postavenie samospráv voči štátnej správe a zvýšenie záujmu občanov môžeme očakávať až po posilnení kompetencií miestnych samospráv a vytvorení samosprávnych inštitúcií na regionálnej, resp. krajskej úrovni."
m Ako sa odlišujú hlavné volebné témy komunálnych a parlamentných volieb?
"Ťažko povedať, že by komunálne voľby mali jednotiacu tému tak, ako to bolo pri parlamentných voľbách. Kandidáti sa prezentujú návrhmi riešení problémov, ktoré sú individuálne pre každú obec zvlášť. Z našich prieskumov sa dá povedať, že ako najakútnejšie sú na komunálnej úrovni pociťované problémy s nedostatkom bytov, vo väčších mestách kriminalita, doprava, údržba ciest, životné prostredie. Tri štvrtiny občanov však majú názor, že samosprávy nedokážu efektívnejšie riešiť tieto problémy, pretože na to nemajú dosť finančných prostriedkov."
m Odhadujete, že účasť v malých obciach bude vyššia ako vo veľkých sídlach? Prečo?
"Vyšší záujem a tým aj vyššiu volebnú účasť očakávam v menších sídlach ako vo veľkých mestách tak, ako to naznačujú výsledky prieskumu našej agentúry. Rovnaká situácia bola aj v predchádzajúcich komunálnych voľbách. V menších obciach zohrávajú svoju úlohu osobné kontakty s kandidátmi, lepší prehľad občanov o tom, čo pozitívne alebo negatívne sa v obci za štyri roky urobilo, v neposlednom rade aj väčší pocit spolupatričnosti obyvateľov k svojmu bydlisku. V mestách je naopak vzťah veľkej väčšiny voličov ku komunálnym politikom formálnejší, osobné kontakty alebo informácie o práci pre obec zväčša chýbajú. Podľa jedného z našich prieskumov len štvrtina voličov sa cíti dobre informovaná o činnosti a rozhodnutiach starostov a komunálnych poslancov. Nižšia informovanosť je teda ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje nižšiu volebnú účasť."
m Rozhodujú sa voliči na základe straníckej príslušnosti alebo je pre nich rozhodujúca osobnosť kandidáta? Odlišuje sa toto kritérium podľa veľkosti obce? Do akej miery platí stranícke kritérium pri výbere kandidátov na post starostov a primátorov v porovnaní s výberom kandidátov na poslancov do miestnych zastupiteľstiev?
"Vo všeobecnosti zohráva v komunálnych voľbách stranícka príslušnosť kandidátov menšiu úlohu ako v parlamentných voľbách. Na jednej strane preto, že vytváranie koalícií na komunálnej úrovni sa riadi inými kritériami ako v parlamentnej politike. Zloženie koalícií v obciach často nezodpovedá parlamentným koalíciám a je postavené na názoroch miestnych predstaviteľov politických strán na riešenie problémov obce a na ich schopnosti kooperovať. Na druhej strane, ako som uviedol vyššie, najmä v menších obciach je kontakt komunálnych politikov s voličmi osobnejší a dôležitú úlohu zohrávajú sympatie k politikom reprezentujúcim politické strany na miestnej úrovni. V komunálnej politike sa voliči skôr rozhodujú podľa osobností alebo preferujú kandidátov, ktorých osobne poznajú a majú k nim dôveru. Na základe politickej príslušnosti kandidátov sa voliči rozhodujú skôr vo veľkých mestách."
Zhovárali sa
RÓBERT KOTIAN
a IGOR STUPŇAN