firmy. Traja z nich sa však v spoločnosti udržali - Alexander Rezeš sa stal predsedom dozornej rady, odborár Jaroslav Gruber sa stal členom dozornej rady a Ladislav Drabik prešiel z dozornej rady do predstavenstva. Okrem neho bude v predstavenstve bývalý prezident U.S. Steel Group Thomas Graham a Čechoameričan Gabriel Eichler, ktorý pôsobil v Bank of Amerika a v ČEZ. Okrem Grubera a Rezeša sa do dozornej rady dostal podpredseda výkonného výboru FNM Peter Huňor, Ján Turčan, ktorý pracoval vo firmách ako Koospol a Royal Bank of Canada, ako aj Albert Oberhofer, ktorý pôsobil vo firme German Steel Industry. Podľa včera stanovených zmien stanov má dozorná rada najviac deväť členov, pričom troch z nich si volia zamestnanci. Predstavenstvo bude voliť prezidenta firmy a ten bude vymenovávať a odvolávať výkonný manažment. Ako včera informoval podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš, personálne obsadenie bolo výsledkom rokovania veriteľov a topmanažmentu VSŽ, ako aj "aktívneho prístupu vlády v tejto oblasti". Vláda podľa neho rokovala s ľuďmi, ktorí mali vplyv na konečné rozhodnutia o personálnych otázkach vo VSŽ. I. Mikloš sa zároveň vyjadril, že udržanie sa Rezeša vo funkcii nevníma ako neúspech vlády, ktorá požadovala radikálne zmeny. Poukázal hlavne na to, že vláda žiadala okamžité odstúpenie predstavenstva, čo sa s určitým oneskorením stalo, ale najmä na výrazné zníženie kompetencií dozornej rady, ku ktorým došlo zmenou stanov.
"Manévrovací priestor súčasných majiteľov VSŽ sa znížil takmer na nulu," povedal. Za pravdepodobné označil, že k určitému balíku objemu akcií VSŽ sa v budúcnosti bude vedieť dostať FNM. "Podnik však bude potrebovať nielen schopných, ale aj solventných vlastníkov," dodal.
Veľa včera nechýbalo ani od naplnenia obáv, že valné zhromaždenie nebude uznášaniaschopné a nebude preto môcť uskutočniť žiadne zmeny. Nato, aby mohlo valné zhromaždenie rozhodovať o personálnych otázkach, sa ho totiž musí zúčastniť 55 % akcionárov, pričom včera na valné zhromaždenie prišlo 56,4 % akcionárov. Valné zhromaždenie včera schválilo aj zlúčenie VSŽ Holding s VSŽ Konzult a výrazné rozšírenie predmetu podnikania firmy VSŽ Holding. Ďalšie smerovanie VSŽ Holding bude do značnej miery závisieť od toho, kto sa stane prezidentom firmy. Okrem menovania manažmentu je totiž v jeho kompetencii napríklad aj právomoc rozhodovať o majetku, respektíve uzatvárať zmluvy do výšky 10 mil. USD bez konzultácií s ďalším členom predstavenstva. Rozhodnutie o mene prezidenta doteraz nepadlo údajne preto, že dvaja z troch novozvolených členov predstavenstva - Drabik a Graham - boli mimo územia SR a predstavenstvo teda zatiaľ nemohlo zasadnúť. Podľa viacerých zdrojov by sa prezidentom mal stať práve L. Drabik, ktorý zo zvolených členov predstavenstva najlepšie pozná pomery vo VSŽ. Odborársky predák Jaroslav Gruber však včera oznámil, že nové vedenie je v spoločnosti maximálne na šesť mesiacov. Po tejto dobe by mal byť do VSŽ podľa neho valným zhromaždením dosadený opäť nový manažment. Gruber včera vyhlásil, že existuje spoločný záujem všetkých zainteresovaných strán, aby reštrukturalizácia firmy bola čo najrýchlejšia, pričom jej súčasťou má byť aj čiastočné zoštíhľovanie firmy. "Som však presvedčený, že rok 1999 bude rokom prirodzeného odchodu, nie hromadného prepúšťania zamestnancov VSŽ," vyhlásil J. Gruber. Znižovanie zamestnanosti by sa podľa neho malo prejaviť hlavne v nevýrobných profesiách.