ru, ktorý opísal život v gulagu a odhalil tak svetu brutalitu sovietskeho režimu, skutočne dosiahol úspech vo svojom celoživotnom snažení - likvidácii komunizmu. Avšak fúzatý mudrc, ktorý dnes oslávi 80. narodeniny, rovnako ostro kritizuje nových ruských zbohatlíkov za kriminálny kapitalizmus a zločinnosť. Avšak Solženicynova nenávisť ku komunistom, ktorí sa chopili v Rusku moci v roku 1917, rok pred jeho narodením, zostala nezmenená. "Sedemdesiat rokov sa dopúšťali selektívnej deštrukcie všetkého, čo sa vymykalo akýmkoľvek spôsobom... Postupne boli ľudia veľkých kvalít odstránení ako burina," uviedol Alexander Solženicyn.
Len málokto bude pochybovať o odvahe a osobnosti muža, ktorý prežil osem rokov gulagu kvôli vtipom, ktoré si robil za Stalina, vyhnanstvo, rakovinu, perzekúciu sovietskou tajnou políciou KGB a 20 rokov exilu na Západe. "Bol prvým, kto sa sám a otvorene vzoprel a svoj boj vyhral, bol to prvý muž sovietskeho Ruska, ktorý sa správal ako slobodný človek," povedal na adresu Solženicyna známy ruský historik a novinár Eduard Radzinskij.
"Jeho miesto na panteóne ruskej literatúry je isté," povedala editorka novín Literaturnaja gazeta Alla Latyninová, ktorá sa so Solženicynom stretla mnohokrát. "Ako autor epických noviel zameraných na zásadné najvyššie morálne hodnoty dobra a zla je Solženicyn priamym následníkom Tolstého a Dostojevského," povedala.