"V KDH už dlhšie prebieha diskusia, ako by KDH mohlo zásadnejším spôsobom vplývať na slovenskú politickú scénu, t. j. čo robiť pre to, aby KDH malo viac percent. Vymyslel sa model SDK, ale treba konštatovať, že v tomto modeli má KDH doteraz najmenej poslancov za celú svoju históriu. KDH až tak veľa nezískalo a viem si predstaviť, že keby sa pohybovalo percentuálne približne ako SDĽ, prípadne bolo v koalícii s jednou stranou, mohlo mať oveľa viac poslancov, ako malo doteraz, čo bolo vlastne príčinou všetkých napätí a pohybu vnútri KDH."
Za Mečiarovej vlády ste mali viac poslancov, ale oveľa menší vplyv, neboli ste vo vláde, nemali ste vplyv na štátne inštitúcie, na politiku Slovenska...
"Pokiaľ by nebol V. Mečiar a HZDS zmenili zákon a bola by možná koalícia, tak by sme mali ešte viac poslancov a vytvorili by sme ten istý subjekt, ktorý je dnes vo vláde a ktorý má svojho premiéra, zrejme M. Dzurindu. To je len vec zákona, že musela vzniknúť jedna strana, zhodou okolností na úkor KDH. Prirodzený proces, odpor proti Mečiarovi získal tých 93 poslancov."
Aká je vaša predstava usporiadania vzťahov vnútri SDK?
"Na to sa názory rôznia. Jedni tvrdia, že SDK musí ďalej pokračovať ako jedna strana, pretože vo verejnej mienke sa začína vytvárať pojem jednej strany. SDK je od novembra 1989 tretia strana, ktorá vznikla ad hoc, po VPN a HZDS, ktorá nemala zásadnú ideológiu, ktorá by ju zjednocovala, ale ktorá bola účelovo zostavená. V tomto zmysle SDK neprežije. KDH je bežec na dlhé trate, KDH prežilo VPN a prežije aj HZDS. Mám taký pocit, že práve KDH svojou ideologickou pevnosťou a vyhranenosťou prežije aj SDK v dnešnej podobe. Podľa mňa by sa poslanci mali vrátiť do materských strán. KDH však musí byť iné, v tomto zmysle je pre mňa zaujímavá tá iniciatíva mladých ľudí, je to nástup jednej generácie a treba ju sledovať, čo urobí vo verejnej mienke. KDH by malo ako kresťanská strana pokračovať vo svojej činnosti."
SDK však uzavrela koaličnú dohodu s SDĽ, SMK a SOP.
"SDĽ, SMK a SOP by to nemuselo zaujímať, tak ako nás nikdy nezaujímalo, že Spoločná voľba sa medzitým rozišla a každý vytvoril vlastnú stranu. To sú úplne vnútorné záležitosti jednotlivých subjektov. Sila vlády sa opiera o silu poslaneckých klubov, o silu poslancov. SDK po štyri roky zostane účelovým zoskupením v parlamente, hoci je to len vecou zákona, aby sa pomery znormálnili, že bude to môcť byť 42-členný poslanecký klub, ale budú pokojne vystupovať poslanci KDH, DU, DS..."
Chcete upraviť zákon o politických stranách alebo stanovy materských strán, aby bolo možné dvojaké členstvo?
"Nie, to by bol chaos. Jediné možné riešenie je znova zaviesť možnosť koalície. Koalícia z piatich alebo prípadne aj šiestich strán bude mať jeden poslanecký klub, bude koalíciou a bude stavať premiéra. Čiže nič sa nemení."
Aké sú hlavné príčiny napätia medzi vami a SDĽ, ktoré sa tak razantne prejavilo v prípade hlasovania J. Čarnogurského?
"Táto otázka skutočne súvisela s cirkvami, najmä katolíckou. Medzi SDĽ a KDH vidím tri veci - je tam istá zakódovaná opatrnosť až možno averzia k veciam cirkevným, po druhé je to neznalosť vecí a strach z toho, že by sa cirkev v spojení s niektorou politickou stranou mohla stať dominantnou, a preto je lepšie, ak bude v úlohe prosebníka a nie človeka, ktorému bude niečo automaticky patriť. Po tretie je to prirodzený ťah SDĽ byť dominantnou silou v tejto vládnej koalícii, čo by bol pre ňu ideálny východiskový stav pred budúcimi voľbami."
Vydrží táto vládna koalícia štyri roky?
"Som o tom presvedčený." (rk)