Komunálne voľby v predvianočnom čase *Ako to vidím ja

Na budúci týždeň sa konajú komunálne voľby. Nová ústavná väčšina v NR SR posunula ich pôvodne stanovený termín na predvianočný víkend. Mnohým ľuďom nie je ešte stále jasný rozdiel medzi miestnou štátnou správou a samosprávou. Jasné je, že štátnu správu ..

Na budúci týždeň sa konajú komunálne voľby. Nová ústavná väčšina v NR SR posunula ich pôvodne stanovený termín na predvianočný víkend. Mnohým ľuďom nie je ešte stále jasný rozdiel medzi miestnou štátnou správou a samosprávou. Jasné je, že štátnu správu menujú štátni úradníci a samosprávu si volia občania v komunálnych voľbách. Ich štruktúra a kompetencie sa však často prekrývajú. A preto množstvo občanov váha či vôbec ísť voliť, keď nevidia priamy dôsledok svojej voľby. Parlamentné voľby a z nich vyšlí poslanci sa väčšinou tešia veľkému záujmu médií, zatiaľ čo poslanci samosprávy pre nás ostávajú väčšinou v anonymite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Európskej únii platí línia Brusel - centrum štátu - centrum regiónu - obec. Platí tu zásada subsidiarity. To znamená, že je snaha, aby sa čo najviac problémov riešilo tam, kde vznikli, t.j. na miestnej úrovni. Riešia ich ľudia, ktorých si vybrala miestna komunita, a nie úradníci dosadení z centra. Je to model, z ktorého sa oplatí vziať si príklad.

Slovensko nie tak dávno prešlo radikálnymi zmenami územnosprávneho členenia krajiny. Model, ktorý mal pôvodne zabezpečiť väčšie kompetencie regiónov, sa stal nástrojom vládnej moci na odmeňovanie verných. Samosprávy boli odsúdené na živorenie bez možnosti zmeniť niečo na danom stave. Dnes je prevažná väčšina samospráv Slovenska priamo závislá od dotácií štátu. Aj hlavné mesto Bratislava, kde sa tvorí veľká časť slovenského HDP, má na tu vyberaných daniach len malý podiel. Minulé volebné obdobie sme boli svedkami toho, ako vláda doslova trestala Bratislavčanov za ich zmýšľanie nekonformné s HZDS. Väčšina dnešných koaličných strán vo svojich predvolebných programoch sľubovala väčšie kompetencie pre samosprávy a niektoré aj znižovanie štátneho byrokratického aparátu. Po vyriešení najpálčivejších otázok týkajúcich sa našej ekonomiky príde určite rad aj na takéto systémové riešenie. Posilnenie samospráv väčšími kompetenciami pri riadení miestnych komunít, pri daňovom zaťažovaní podnikateľov a prevádzok pôsobiacich na území samosprávy je viac ako žiaduce. Rovnako žiaduce je znižovanie stavov v rámci štátneho aparátu. Väčšie daňové kompetencie pre starostov a obecné rady nemusia znamenať nevyhnutne ďalšie zvyšovanie daní pre už i tak ťažko skúšaných podnikateľov. Skôr by malo ísť o vzdanie sa určitého podielu štátu v prospech obce, ktorá sa sama rozhodne, či podnikateľov a kapitál prilákať nízkymi miestnymi daňami, alebo vypomôcť obecnej kase daňami vyššími.

SkryťVypnúť reklamu

Komunálne voľby sa na Slovensku doteraz netešili príliš veľkej účasti voličov. Keby bolo treba pre platnosť komunálnych volieb 50-percentnú voličskú účasť, v mnohých mestách by sme sa primátorov nedočkali. Situácia je najhoršia vo veľkých mestách, kde vládne anonymita a väčšinu kandidátov občan nemá počas predvolebnej kampane možnosť stretnúť a tak získať bezprostrednú skúsenosť. Napriek tomu si myslím, že treba ísť voliť a v prípade nedostatku informácií o osobách kandidátov vyberať podľa politických strán, za ktoré títo kandidáti kandidujú. Na to politické strany sú. V opačnom prípade sa môže stať, že po voľbách zistíme, že nám dobre organizovaná politická menšina zvolila samosprávu, o akú by sme nemali záujem ani vo sne.

ĽUDOVÍT TÓTH

(Autor je kandidátom na mestského poslanca v Bratislave-Vrakuni)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 676
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 701
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 693
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 263
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 221
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu