Kým predvolebné Slovensko charakterizovala veľká nespokojnosť občanov s takmer všetkými oblasťami spoločenského a politického života, na Slovensku povolebnom sú rozšírené veľké očakávania. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý v prvej polovici októbra uskutočnila agentúra Focus. Optimistické očakávania sa týkajú najmä zlepšenia medzinárodného postavenia Slovenska a úrovne demokracie (zhruba každý druhý občan očakáva priaznivý vplyv výsledkov parlamentných volieb na tieto dve oblasti). O niečo skeptickejšie, ale stále ešte mimoriadne vysoké sú očakávania priaznivého vývoja ekonomiky SR (44 % občanov očakáva veľmi alebo skôr priaznivý vplyv výsledkov volieb), dodržiavania ústavy a zákonov štátnymi orgánmi (45 %), vývoja životnej úrovne (38 %), objektívnosti STV (38 %), ochrany občanov pred kriminalitou (37 %), vzťahu medzi Slovákmi a maďarskou menšinou (36 %), vytvárania pracovných príležitostí (34 %). Najviac skepsy prejavuje verejnosť v otázke priaznivého vývoja vzťahov medzi politikmi rôznych strán (29 %).
Súčasná spoločenská klíma sa výrazne líši od situácie po voľbách v roku 1994 i 1992. Najmä po predčasných parlamentných v roku 1994 vnímala slovenská verejnosť ďalší vývoj mimoriadne pesimisticky. Prieskum, z ktorého pochádzajú naše údaje, sa konal na prelome novembra a decembra 1994, teda v čase, keď Slovensko ešte nemalo novú vládu, ale v parlamente už pôsobila väčšina zložená zo strán HZDS, SNS a ZRS, ktorá svoje chápanie demokracie predviedla počas smutne známej parlamentnej noci. Optimistickejší vývoj očakávali len priaznivci HZDS a SNS (takmer 60 % prívržencov HZDS očakávalo po voľbách priaznivý vývoj demokracie v protiklade s priaznivcami MK a KDH). Následný vývoj Slovenska však predbehol i pomerne pesimistické očakávania občanov. Drvivá väčšina občanov v medzivolebnom období opakovane konštatovala zhoršenie situácie vo všetkých oblastiach sociálneho a politického života. Krátko pred voľbami 70 % dospelej populácie uvádzalo, že Slovensko sa uberá nesprávnym smerom, dve tretiny vyčítali vláde, že nedodržala svoje sľuby.
Predstavy sympatizantov štyroch strán novej vládnej koalície a opozície o dopade volieb na ďalší vývoj Slovenska sú priepastne rozdielne. Prívrženci HZDS a SNS sú ochotní pripustiť aký-taký priaznivý vplyv volieb (alebo aspoň nie zmenu k horšiemu) iba v súvislosti s medzinárodným postavením Slovenska. Vo sfére ekonomiky a životnej úrovne jednoznačne prevláda pesimizmus. Relatívne negatívne sú aj očakávania v otázke vzťahu Slovákov a maďarskej menšiny.
Priaznivci súčasnej vládnej štvorky očakávajú predovšetkým zlepšenie medzinárodného postavenia Slovenska a úrovne demokracie. Očakávania ekonomického a sociálneho vývoja i bezpečnosti občanov, teda tých oblastí, ktoré občania stabilne uvádzali ako najpálčivejšie problémy Slovenska, sú tiež mimoriadne vysoké, a to aj napriek tomu, že práve v týchto sférach vláda M. Dzurindu nesľubuje zázraky a neustále upozorňuje na stav, v akom preberá štátne financie.
Šance na priaznivý vývoj ekonomiky, životnej úrovne občanov a vytvárania nových pracovných príležitostí vnímajú rôzne sociálne a demografické skupiny veľmi diferencovane. V rámci profesijných kategórií sa výrazná polarizácia ukazuje medzi robotníkmi na strane jednej a tvorivými, odbornými, riadiacimi pracovníkmi a podnikateľmi na strane druhej. Viac optimizmu prejavujú obyvatelia väčších miest (nad 50 tisíc obyvateľov), v protiklade k obyvateľom menších obcí (do 2 tisíc obyvateľov), mladšia a stredná generácia v protiklade k ľuďom do 24 a nad 45 rokov, ľudia vyšších príjmových kategórií (nad 5000 Sk mesačne na člena domácnosti) v protiklade k tým, ktorých mesačný príjem neprekročí 2000 Sk na hlavu. Vo všeobecnosti platí: tí, ktorí sa majú lepšie dnes, sú optimistickejšie naladení aj do budúcnosti. Do pozitívnych očakávaní sa premieta i otázka disponibilných zdrojov pre vzostup na kariérnom rebríčku (kvalifikácia, dosiahnuté postavenie), ale svoju rolu zohráva i širšie hodnotovo-kultúrne zázemie, ako sa dá nepriamo odvodzovať z politických preferencií.
Vysoké očakávania veľkej časti verejnosti sú pre novú vládu obrovským kapitálom dôvery v jej schopnosti a možnosti. To je jedna strana mince. Tá druhá upozorňuje na hĺbku zajtrajšej frustrácie, ktorá môže sprevádzať nenaplnenie dnešných očakávaní.
OĽGA GYÁRFÁŠOVÁ,
MIROSLAV KÚSKA
Agentúra Focus