HOUSTON, MOSKVA (TASR, r) - Astronauti z amerického raketoplánu Endeavour v noci na pondelok 40 káblami prepojili moduly Unity a Zaria, ktoré tvoria základ budúcej Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS - na snímke REUTERS). Jerry Ross a James Newman túto úlohu zvládli asi za štyri hodiny, hoci mali k dipozícii viac ako sedem hodín. Vo zvyšnom čase vykonali prípravy na ďalšie dva výstupy do voľného vesmíru, ktoré uskutočnia ešte tento týždeň. Prepojenie modulov káblami bolo jednou z najťažších úloh v procese výstavby ISS, aj keď túto činnosť astronauti trénovali na Zemi pod vodou 200 hodín. Fungovanie amerického modulu Unity závisí od elektrickej energie, ktorú vyrába ruská Zaria vybavená slnečnými panelmi. Po prepojení oboch modulov boli počítače, ventilátory a iné zariadenia na palube Unity prvýkrát pripojené na sieť.
Ross a Newman pracovali vo výške 385 kilometrov nad Zemou. Po ruke mali 135 rôznych nástrojov. V pozemných kontrolných centrách v Rusku a USA im boli v prípade ťažkostí pripravení pomôcť odborníci. Aby sa predišlo spojeniu nesprávnych káblov, bol každý z nich očíslovaný. Práca napredovala rýchlo, aj keď boli káble v studenom prostredí stuhnuté.
Ross (50) a Newman (42) v pondelok spolu so svojou kolegyňou Nancy Currieovou odštartovali budovanie ISS priblížením modulov a spojením ich styčných plôch. Na tento 25-metrový komplex sa do roku 2004 postupne pripojí viac ako sto ďalších komponentov. Americké raketoplány a ruské rakety musia dovtedy uskutočniť najmenej 45 letov.
Zatiaľ čo budovanie ISS pokračuje bez vážnejších ťažkostí, termín letu prvého slovenského kozmonauta, ktorý by mal byť v poslednej posádke, ktorú bude hostiť dosluhujúca ruská vesmírna stanica MIR, sa pravdepodobne posunie z druhej polovice februára na začiatok marca budúceho roka. Informoval o tom včera osobne podplukovník Ivan Bella, ktorý má na orbitálnu stanicu Mir letieť v rámci spoločnej rusko-francúzsko-slovenskej posádky. V súčasnosti už v Hviezdnom mestečku prebieha záverečná príprava na let, ktorá spočíva najmä v tréningoch na trenažéroch a v štúdiu vedeckého programu. Spolu s 34-ročným Ivanom Bellom sa v podmoskovskom Gagarinovom centre nachádza aj jeho náhradník, plukovník Michal Fulier. Včera mali kozmonauti na programe návštevu raketovo-kozmického komplexu Energija, kde si členovia budúcej posádky majú vyskúšať kreslá, ktoré potom umiestnia do transportnej lode Sojuz TM. Dnes ich zasa čaká záverečná skúška skafandrov, ktoré im zhotovili na mieru.
Financovanie projektu letu prvého slovenského kozmonauta na vesmírnu stanicu Mir sa uskutočňuje v rámci deblokácie ruského dlhu. Hodnota tohto kontraktu uzavretého medzi Ministerstvom obrany SR a Ruskou kozmickou agentúrou (RKA) dosahuje 20 miliónov dolárov. Podplukovník Ivan Bella by mal v kozme stráviť približne osem dní. Počas expedície bude plniť aj viaceré úlohy vedeckého programu, na ktorom sa podieľajú aj niektoré špičkové slovenské vedeckovýskumné inštitúty.