Ekonomický balíček, ku ktorému pristúpila minulý rok česká vláda, ju aj napriek niektorým očakávaniam nezlomil. Aj po jeho zavedení vláda relatívne pokojne žila ďalej. Niečo sa však zmenilo. Po prvé si Česi museli priznať, že to s tou ich ekonomikou nevyzerá až tak dobre. Po druhé si museli opäť začať uťahovať opasky. To, pochopiteľne, znamenalo, že si ľudia stále častejšie kládli určité nepríjemné otázky. Ak potom prišla rozbuška v podobe informácií o rôznych tajných kontách politických strán, nastal vnútorný rozpad a česká vláda skončila.
Bolo by príjemné skonštatovať, že na Slovensku je to inak. Že sa tu politici do roztrhania tela snažia o blaho občana, a nie o svoj prospech. Ibaže to nie je pravda. Viac či menej viditeľné rozpory medzi politikmi, politickými stranami a platformami, za ktorými sú zväčša neuspokojené ambície pri ovládaní majetku štátu, prišli oveľa skôr, ako by bolo zdravé. Najmä ak by odchod výraznejšej časti SDK alebo celej SDĽ do opozície mohol spôsobiť pád vlády. Čo chýba k tomu, aby tu Mečiarovi ľudia postavili vláde do cesty rozbušku, ktorá ju rozdelí a tým aj položí? Veď si to už odskúšali pri podpore Čarnogurského návrhov k programovému vyhláseniu. A táto malá generálka sa skončila dokonca lepšie, ako čakali. Pôda pre ťah na rozpad koalície je pripravená. Stačí si počkať, kým terajšia vláda zavedie balíček, urovná vzťahy s Európou, inými slovami urobí tú čiernu robotu, ktorú tu vždy robila v prestávkach, keď nevládol Mečiar. HZDS už možno dokonca vie presne, aký krok urobí, aby spôsobilo rozpad koalície. Možno má viac variantov a ešte stále si nevybralo…
Vláda by si však všetky tieto veci mala uvedomovať. Vládnuť, to nie je o tom, kto si do ktorej štátnej firmy dosadí akých kamarátov. Ani o nemennosti ideológie a zásad. Vládnutie je hlavne o kompromisoch a o umení dohody. Tie vždy boli, sú a vždy budú jedinou cestou, ako naložiť s mocou.
Hovorí sa, že v Amerike, keď rodina vyhrá milióny v nejakej lotérii, dostane okrem peňazí od stávkovej spoločnosti aj psychológa. Aby sa naučila odrazu žiť s toľkým bohatstvom, aby bola schopná prekonať dosiaľ netušené rozpory v otázke, čo s toľkými peniazmi. Inak totiž tieto peniaze prinášajú iba rozpory a nepríjemnosti. To isté platí aj o tejto vláde. Ak si nenájde nejakého odborníka, ktorý ju naučí narábať s mocou a dohodnúť sa v koalícii, ako s ňou naložiť, jej trvácnosť sa bude počítať možno iba na mesiace. DUŠAN DEVÁN