1999 a zabezpečenie funkčnosti rozpočtového hospodárenia. Návrh má tiež vytvoriť priestor pre optimálne rozdelenie rozpočtových limitov výdavkov pre jednotlivé rozpočtové kapitoly. Vláda navrhuje, aby sa rozpočtové hospodárenie počas rozpočtového provizória riadilo štátnym rozpočtom na tento rok pri zachovaní zámeru neprekročiť v jednom mesiaci provizória jednu dvanástinu celkových výdavkov štátneho rozpočtu na rok 1998. Prekročenie mesačných výdavkov je počas provizória povolené len v taxatívne vymenovaných prípadoch. Poslanec HZDS Miroslav Maxon navrhol rozšíriť tento okruh prípadov o výdavky rozpočtovej kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva SR poskytované ako dotácie do poľnohospodárskej prvovýroby. Jeho návrh poslanci NR SR podporili.
Ustanoveniami novely sa tiež upravujú vzťahy medzi štátom a inými subjektmi. Tým, že minister financií po predchádzajúcom súhlase vlády určí záväzné úlohy, limity a ukazovatele, sa sleduje pri zabezpečení najnevyhnutnejších výdavkov štátneho rozpočtu minimalizácia týchto výdavkov. Súčasne má byť zabezpečená efektívnosť a hospodárnosť ich vynakladania.
Novela umožňuje obciam, ktorým sú poskytované dotácie na samosprávne funkcie, viesť dotácie aj v čase rozpočtového provizória na svojom bežnom účte a ponechať výnosy z nich na doplnenie zdrojov obcí. V rozprave poslanec Sergej Kozlík (HZDS) uviedol, že nová vláda mala dosť času pripraviť návrh štátneho rozpočtu, namiesto rozpočtového provizória, keby mala skutočný záujem a konkrétnu predstavu o budúcoročnom rozpočte. Pripomenul, že na ministerstve financií existuje pre prípravu štátneho rozpočtu softvér, ktorý, ak má vláda jasnú hospodársku politiku a konkrétne predstavy o podobe rozpočtu, je schopný pružne a rýchlo návrh štátneho rozpočtu vypracovať. Ministerka financií na to reagovala poznámkou, že zákonným termínom predloženia štátneho rozpočtu je 15. november a v tom termíne bol nový kabinet vo funkcii len druhý týždeň. "Pre vypracovanie kvalifikovaného návrhu rozpočtu je potrebné novelizovať viacero nadväzujúcich zákonov, čo nie je možné realizovať za niekoľko dní," dodala.
Prijatie rozpočtového provizória na prvý štvrťrok budúceho roka bolo podľa analytikov jediným možným riešením. Ako pre tlačovú agentúru SITA povedal analytik ING Barings Martin Barto, opodstatnenosť provizória potvrdzuje časový horizont nástupu novej vlády, ako aj odlišné ponímanie rozpočtu Dzurindovou a Mečiarovou vládou. "Plánovaný deficit štátneho rozpočtu 2,7 mld Sk sa dá považovať za strop," dodal.
M. Barto upozornil na obrat v rozpočtovom hospodárení v porovnaní s prvým štvrťrokom tohto roka, keď rozpočet hospodáril s prebytkom 1,1 mld Sk. Vyšší deficit podľa neho spôsobia nárokovateľné výdavky ako dlhová služba, výdavky na mzdy a sociálne dávky. "Nenárokovateľné výdavky sú pravdepodobne zoškrtané na únosné minimum," poznamenal M. Barto. Ak vláda prijme zamýšľaný balíček ekonomických opatrení, môžu byť podľa neho výdavky štátneho rozpočtu ešte nižšie. Rozpočtové príjmy vo výške 42 mld Sk by sa mali podľa jeho slov splniť. "Príjmová stránka rozpočtu bude záležať na efektívnej práci daňových úradov. Vzhľadom na to, že plánované príjmy sú o niečo nižšie ako v tomto roku, ich dodržanie by nemuselo byť problémom," uzatvoril M. Barto. Vláda SR na svojom zasadnutí v stredu prijala návrh rozpočtového provizória na prvý štvrťrok budúceho roka. Výdavky štátneho rozpočtu by mali za uvedené obdobie predstavovať 44,7 mld Sk a príjmy 42 mld Sk. Štátny rozpočet by tak mal v prvom štvrťroku 1999 hospodáriť s deficitom 2,7 mld Sk. Rozpočtové provizórium zakladá podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej prísny režim v rozpočtovom hospodárení.
Výdavky štátneho rozpočtu v prvom štvrťroku by sa mali medziročne zvýšiť o 4 mld Sk. Zvýšenie týchto výdavkov ovplyvní najmä rast výdavkov v kapitole štátny dlh o 2,8 mld Sk, v kapitole sociálnych dávok o 0,7 mld Sk, v mzdovej oblasti o 1,4 mld. V prvom štvrťroku 1998 hospodáril štátny rozpočet s prebytkom 1,1 mld Sk. Obrat v hospodárení zdôvodnila ministerka financií B. Schmögnerová nutným navýšením rozpočtových výdavkov. "Predpokladáme, že deficit štátneho rozpočtu bude nižší, ako je naznačené v rozpočtovom provizóriu, pretože sa už prejavia deregulačné opatrenia v cenovej oblasti. Tieto provizórium v súčasnosti nezohľadňuje," poznamenal podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.