(OBSE). Jej výročné dvojdňové stretnutie na úrovni ministrov 54 členských štátov sa včera začalo v Oslo, hlavnom meste krajiny, ktorá v januári preberie podľa rotačného princípu predsedníctvo v tejto organizácii od Poľska. Stretnutie OBSE v Oslo začal preto jej úradujúci predseda Bronislaw Geremek, ktorý predložil prítomným pozitívnu výročnú bilanciu činnosti organizácie a povedal, že
"OBSE získala kľúčovú úlohu v európskej bezpečnostnej politike". "Bezpečnosť teraz nadobudla viac dimenzií," povedal Geremek, varoval však zároveň pred "nereálnym očakávaním". Za "s náskokom najväčšiu výzvu počas existencie OBSE" označil Geremek rozbiehajúcu sa overovaciu misiu v Kosove, počas ktorej bude 2000 pozorovateľov OBSE dohliadať na stiahnutie srbských jednotiek z tejto juhosrbskej provincie. Rok 1999 bude preto pre OBSE vzhľadom na úspech alebo stroskotanie tejto misie veľmi významný - v stávke je totiž hodnovernosť tejto organizácie. Práve v súvislosti so svojou kosovskou misiou a ďalšími novými úlohami má byť aj OBSE organizačne výrazne posilnená. Konkrétne kroky oznámil už včera predseda Geremek. Spolu s ním sa o značné posilnenie viedenského sekretariátu OBSE zasadzuje tiež nórsky minister zahraničných vecí Knut Vollebäk a Nemecko. Z kruhov delegátov výročného stretnutia prenikli informácie, že "veľmi jasný a konkrétny signál" v tomto smere prednesie vo svojom dnešnom prejave nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer. Kohlova vláda údajne neprisudzovala OBSE dostatočnú váhu, nový kurz červeno-zelenej vlády v Bonne má teraz však byť zreteľne prezentovaný okrem iného i cestou finančného príspevku na inštitucionálne posilnenie organizácie.
Predsedovi OBSE B. Geremekovi zaslala v predvečer schôdzky OBSE juhoslovanská vláda memorandum, v ktorom odsúdila medzinárodné spoločenstvo, že udržiava kontakty s albánskymi separatistami z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Cieľom kontaktov s UCK je "podporiť a legalizovať túto teroristickú organizáciu, čo je v rozpore s medzinárodnými princípmi a je to porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá odsudzuje terorizmus albánskych separatistov", uvádza Belehrad a dodáva, že "také činy brzdia politický proces a mierové riešenia". Zástupca OBSE v Albánsku Daan Everts však včera kritiku Belehradu dôrazne odmietol.