Téma: Čo (urobíme) s kultúrnou tlačou na Slovensku?

Činnosť Európskeho kultúrneho klubu (EKK) sa počas krátkej existencie prioritne zameriavala najmä na prednáškovú činnosť. K tejto činnosti sa mieni po krátkom čase opäť vrátiť, avšak v súčasnosti sa zdá, že EKK by mal reagovať na spoločenské zmeny, najmä

v oblasti kultúry, a preto sa zrodilo rozhodnutie iniciovať rad diskusií, ktoré by mali osvetliť súčasný stav a možné východiská z neho. Diskusiu EKK chápe ako polyfonický dialóg, ktorého sa môžu zúčastniť všetci záujemcovia. Témou prvej diskusie bol problém kultúrnej tlače na Slovensku a pri tejto príležitosti sme oslovili šéfredaktorov, ale aj redaktorov existujúcich i zaniknutých kultúrnych časopisov, aby nám odpovedali formou ankety na tieto štyri základné otázky, ktoré odzneli v diskusii v rozšírenejšej forme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

1/ Aká je súčasná situácia vo vašom časopise?

2/ Myslíte si, že by mali byť kultúrne časopisy financované zo štátnych zdrojov? A ak áno, ako a v akom objeme?

3/ Mali by sa znovu obnoviť už zaniknuté slovenské kultúrne časopisy? A ak áno, ktoré?

4/ Myslíte si, že by mal vzniknúť mienkotvorný kultúrny týždenník?

To sú teda otázky a na tejto strane vám ponúkame niektoré odpovede, ktoré odzneli aj na včerajšej diskusii v petržalskom CC Centre.

PETER MICHALOVIČ, filozof a estetik, člen EKK

1/ Na Slovensku je viacero časopisov, ktoré zanikli počas bývalého mečiarovsko-hudecovského režimu napriek tomu, že boli životaschopné. Sú však aj také, ktoré vznikli nasilu, na objednávku tohto režimu a nemali doposiaľ existenčné problémy. V budúcnosti sa však budú musieť rovnocenne uchádzať o podporu aj s tými, ktoré od štátu nedostali nič. Aká je teda situácia v našich existujúcich i neexistujúcich časopisoch?

SkryťVypnúť reklamu

"Náš časopis už zopár rôčkov spí bez hlesnutia - po dotačnom knokaute, ktorý mu uštedrila stará moc. Je to nepokojný spánok. Pre osvieženie pamäti, volá sa Kultúrny život. A poštu ešte stále dostáva."

Ivan Štrpka,

šéfredaktor týždenníka Kultúrny život

"Časopis má pozastavenú činnosť. Posledné dvojčíslo vyšlo v roku 1996 v spolupráci so Sorosovým centrom súčasného umenia."

Jana Geržová,

šéfredaktorka časopisu

Profil súčasného výtvarného umenia

"Ak sa v odpovedi na situáciu časopisov zameriam na periodiká o výtvarnom umení na Slovensku, tak tu sme dospeli tak ďaleko, že musím povedať - žiadna! To je ešte horšie, ako keby bola zlá."

Ľubomíra Slušná,

šéfredaktorka časopisu Výtvarný život

"Mosty sú časopis špecifický - slovensko-český, možno aj preto vydržali úplne bez dotácie vychádzať nepretržite sedem rokov. Je to dané

SkryťVypnúť reklamu

a) životnosťou myšlienky,

b) nadšením tímu, ktorý si vedel aj za veľmi nepriaznivých okolností získať financie, granty, inzerciu na základe kvalitných rozhovorov so špičkovými ekonómami a manažérmi, organizovaním podujatí, zvyšujúcich prestíž časopisu."

Soňa Čechová,

vydavateľka a šéfredaktorka

týždenníka Mosty

"Aspekt je v súčasnosti financovaný z prostriedkov Nadácie Heinricha Bölla a združenia Pro Helvetia."

Jana Juráňová,

zodpovedná redaktorka

časopisu Aspekt

"Pozitívne je, že sme našich čitateľov nesklamali a že vychádzame bez prestávky od roku 1996. To je podľa mňa absolútna výhra. Keby som to bola pred rokom 1996 niektorým ľuďom povedala, pomysleli by si svoje. Stručne povedané, autority slovenskej divadelnej kritiky a teórie nám veľmi nedôverovali a vlastne dodnes nedôverujú. Nech už stoja vľavo, vpravo či v strede. Ale dnes k nám píšu. A radi. Finančne je naša situácia charakteristicky slovenská. Slovenský divadelný časopis vychádza len s podporou zahraničných kultúrnych inštitútov a nadácií. V tomto roku žijeme len vďaka podpore Pro Helvetie, Britskej rady, Sorosovho centra súčasného umenia a Francúzskeho inštitútu. Máme tiež sponzoring, ale minimálny."

SkryťVypnúť reklamu

Silvia Hroncová,

šéfredaktorka časopisu

Divadlo v medzičase

2/ V slušnej dobe a v slušnom štáte kultúrne časopisy nemusia vychádzať s nasadením všetkých síl ich vydavateľov. Aké finančné prostredie má vytvoriť štát na ich existenciu? Má ich priamo financovať?

"Mali by byť financované aj zo štátnych prostriedkov v kombinácii so súkromnými alebo komunálnymi sponzormi. Spôsob aj objem financovania by mal vyplynúť z diskusie medzi reprezentantmi štátu a kultúrnej obce."

Milan Zemko,

bývalý redaktor mesačníka

Slovenské pohľady

"Ťažko odpovedať v obmedzenom priestore tejto ankety. Niektoré určite - tie, ktoré vzhľadom na uspokojovanie záujmov výrazne menšinových kultúrnych komunít nemôžu rátať s príjmami z reklamy. Objem financovania bude zrejme závisieť od spoločenského významu časopisu (posúdiť to majú nezávislí odborníci) a od možností štátnych zdrojov."

SkryťVypnúť reklamu

Ján Štrasser,

zástupca šéfredaktora

týždenníka Domino fórum

"Myslím si, že inak ako s finančnou podporou zo štátnych zdrojov odborne zamerané časopisy nie je možné realizovať. Táto podpora by mala byť až do výšky 90 percent reálnych nákladov, neskôr, pri pravidelnej periodicite a tým zabezpečení širšieho, ale najmä stáleho počtu odberateľov, by sa mohla znížiť, maximálne však na 80 percent. Odborné časopisy nemajú vysoký náklad a šanca na získanie sponzorstva formou pravidelnej reklamy je skôr výnimkou."

Ľubomíra Slušná

"Kultúrne časopisy by mali byť financované zo štátnych zdrojov natoľko, aby prostriedky pokryli náklady na prevádzku a platené miesta."

Jana Juráňová

3/ Uplynulých sedem rokov (no najmä tie ostatné štyri) spôsobilo vo vydávaní kultúrnej a umeleckej periodickej tlače doslova paseku. Mnohé časopisy zanikli, iné zmenili vydavateľa a aj obsah, a tie, čo vznikli, sú od štátu buď úplne nezávislé, alebo podporujú jeho byrokraciu. Treba teda obnoviť z vôle niekdajších mocných zaniknuté časopisy?

SkryťVypnúť reklamu

"Nestaval by som pomníčky ani siene nostalgických spomienok. Rozhodne treba podporovať obnovu tých, ktoré dnes môžu preukázať myšlienkovú a personálnu životaschopnosť."

Ivan Štrpka

"Pokusy o také vzkriesenie nedopadli najlepšie. Nechajme zaslúžilých nebožtíkov odpočívať v pokoji a ostaňme s vďačnými spomienkami na nich. Nový čas si žiada (ak si vôbec žiada!) nové literárno-umelecké ,tváre`."

Milan Zemko

"Nie som ten správny adresát otázky. Ak sa myslí na týždenník Kultúrny život, odpovedať by mali tí, ktorí ho vydávali, prípadne jeho kmeňoví autori. Rozhodne sa však nazdávam, že obnovenie časopisov, ktoré zanikli za Slobodníkovej a Hudecovej ,kultúrnej revolúcie`, by nemalo byť len akýmsi rehabilitačným administratívnym aktom, ale realizáciou záujmu a vôle relevantnej skupiny ľudí takýto časopis vydávať."

SkryťVypnúť reklamu

Ján Štrasser

"Mali by sa obnoviť tie z nich, ktoré majú dlhoročnú tradíciu a hlavne opodstatnenie. Na to, aby sa vydávali časopisy, ktoré čítajú prevažne tí, ktorí do nich prispievajú, asi nie sú peniaze nikde na svete."

Ľubomíra Slušná

"V posledných rokoch sa objavili viaceré kultúrne časopisy, ktoré sú jasne profilované a majú svoj okruh čitateľov. Je potrebné preto zvažovať návraty do minulosti. V každom prípade je treba obnoviť Výtvarný život, skôr však v podobe dnešného českého Ateliéru."

Štefan Šlachta,

rektor VŠVU,

člen redakčnej rady mesačníka OS

"Rada by som opäť čítala Kultúrny život."

Silvia Hroncová

"Dlho som si myslel, že áno. Dnes som však presvedčený, že nie. Každý časopis v období svojho vychádzania prežíval svoj vlastný život. Zanikal za určitých okolností, v určitej klíme. To, čo prešlo, netreba privolávať. Treba radšej budovať, než renovovať. Iba keby išlo o vzácnu časopiseckú kultúrno-historickú pamiatku..."

SkryťVypnúť reklamu

Milan Resutík,

vydavateľ a šéfredaktor

mesačníka Dilema

4/ Autorita mienkotvorných kultúrnych týždenníkov je veľmi dôležitá. Na Slovensku s takto potrebnou autoritou nevychádza žiaden. To, či je takýto týždenník potrebný jeden, alebo viacero, je vec plurality, ale spôsob toho, ako vychádza, je veľmi dôležitý.

"Nie som o tom presvedčený. Éra takých týždenníkov sa asi pominula s pádom komunizmu a v slobodnom svete už dávno predtým. Dnes majú mienkotvorné denníky svoje vplyvné kultúrne prílohy, ktoré môžu mať dosah na väčší okruh čitateľov. Kedy sa však naše denníky zmôžu na také kvalitné literárno-kultúrne prílohy?"

Milan Zemko

"Stačí ho obnoviť. Kultúrny život."

Ľubomíra Slušná

"Áno, časopis, akým bol Kultúrny život, citeľne na našej scéne chýba."

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Šlachta

"Potrebu nového kultúrneho týždenníka nevidím, humanisticky a demokraticky orientované periodiká (OS, Domino fórum, Mosty, Dilema, Rak, Kritika a kontext) majú ten istý okruh autorov - prednosť má ten, ktorý ich skôr osloví. Výsledkom je znížený náklad všetkých. Zmysel by malo skôr integrovanie ako ďalšia atomizácia. Napokon, polarizácia kultúry na Slovensku pravdepodobne pretrvá aj po voľbách. Som presvedčená, že trieštenie demokratických síl v kultúre je rovnako pochybné, ako bolo v politike."

Soňa Čechová

"Rozhodne áno."

Milan Resutík

"Prečo nie? Asi áno. Ak ho bude mať kto robiť a ak bude mať prispievateľov."

Jana Juráňová

"Mienkotvorný časopis nemôže vzniknúť. Takým sa môže iba stať. Myslím si, že netreba nič nové vymýšľať, stačí mať nápad, okruh spolupracovníkov a nebáť sa nevyhovieť každému. Mimochodom, keď časopis nie je mienkotvorný, ani nemusí byť. Takže je to skôr podmienka."

SkryťVypnúť reklamu

Silvia Hroncová

"Čo sa týka samotných časopisov, čas je nevratný. Vznikli iné a nové časopisy a myslím si, že dnes existujú aj iné kultúrne potreby. Hovorím rovno, že pred potrebou vydávať akýkoľvek špecializovaný kultúrny týždenník by som uprednostnil vznik týždennej kultúrnej prílohy v slušnom denníku, napríklad v SME. Ale znovu na základe verejného výberu. Myslím si, že na to dozrel čas."

Peter Zajac,

člen redakčnej rady časopisu OS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 737
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 549
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 550
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 548
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 413
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 074
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu