šesť miliónov sa nakazí v budúcom roku. Na celosvetovú hrozbu AIDS včera vo Washingtone reagoval aj americký prezident Bill Clinton, ktorý prisľúbil finančnú pomoc pre krajiny bojujúce proti šíreniu choroby a zároveň poznamenané nárastom osirotených detí. Prezident oznámil plány na uvoľnenie desiatich miliónov dolárov na starostlivosť o siroty obetí pandémie a vyzdvihol 30-percentné zvýšenie finančnej pomoci pre národné ústavy zdravia, ktoré sa po celom svete starajú o výskum, prevenciu a liečbu AIDS. Pomoc prisľúbená B. Clintonom by mala mať najväčší vplyv v Afrike, kde podľa odhadov OSN žije osem miliónov detí, ktorých rodičia zomreli na AIDS a ďalší milión detí je vírusom HIV už infikovaných. Pred podceňovaním situácie varuje aj OSN. Podľa jej údajov sa každý deň vírusom HIV nakazí ďalších 16 000 ľudí, z toho 7000 mladistvých. OSN odhaduje, že až 27 miliónov ľudí nevie o tom, že sú HIV pozitívni. Zákernej chorobe doteraz podľahlo 13,9 milióna ľudí.
Svetový deň boja proti AIDS si včera pripomenuli aj v Číne spustením ambiciózneho osvetového programu. Koncom septembra odhadli čínske úrady počet nakazených vírusom HIV v krajine na 11 000. Zdravotníci varujú, že toto číslo je hlboko podhodnotené a môže v skutočnosti dosahovať 300 000. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie by počet HIV prípadov v Číne - v prípade, ak sa okamžite nepodniknú drastické protiopatrenia - mohol do roku 2010 dosiahnuť desať miliónov. V hongkonských baroch, reštauráciách a nočných kluboch dostávali včera zákazníci pivné tácky, na ktorých boli upozornenia zdôrazňujúce bezpečný sex. Organizácia AIDS Concern, ktorá trojtýždňovú kampaň organizuje, včera navyše rozdala 5000 prezervatívov na staniciach hongkonského metra. V Japonsku zorganizovalo ministerstvo zdravotníctva zhromaždenia a charitatívne koncerty v centre Tokia, na ktorých mohli ľudia vyjadriť solidaritu s tými, ktorí trpia ochorením. Podujatia vyvrcholia rozsvietením stromu vyzdobeného ručne vyrobenými červenými stužkami, ktoré ako symbol solidarity poslali ľudia z celej krajiny.
Svoje najnovšie štatistiky k AIDS zverejnilo v týchto dňoch aj Maďarsko, ktoré je inak považované za krajinu s nízkym nebezpečenstvom nákazy. Podľa nich je v krajine s približne 10,6 miliónmi obyvateľov oficiálne zaregistrovaných 764 ľudí nakazených vírusom HIV. Na základe ministerskej vyhlášky z januára tohto roku musí každý séropozitívny človek informovať o svojom zdravotnom stave lekára, ktorý je však viazaný lekárskym tajomstvom. Testu na HIV sa musí v Maďarsku podrobiť každý cudzinec, ktorý žije v krajine dlhšie ako mesiac.