služieb v úrade spolkového kancelára a bývalý predseda Krajinského úradu na ochranu ústavy - nemeckej kontrarozviedky v Hamburgu Ernest Uhlau. Uhlau sa domnieva, že táto spravodajská služba by mala predovšetkým zasahovať proti medzinárodnému terorizmu, obchodu so zbraňami alebo drogovým kartelom.
Pokiaľ ide o prácu Spolkovej spravodajskej služby (BND), spolková vláda kancelára Kohla rozhodla, aby sa počet pracovníkov BND znížil do roku 2004 o približne 1000 pracovníkov, teda na 5000. Nie je však isté, či vzhľadom na zvyšujúci sa počet úloh spravodajských služieb bude zníženie uskutočnené v takom rozsahu. Ernst Uhlau zaujal stanovisko aj k informáciám, že spravodajské služby Spojených štátov amerických v SRN vykonávajú rozsiahlu priemyselnú špionáž. Vyhlásil, že ak agentov týchto služieb pri niečom podobnom pristihnú, budú potrestaní podľa platných nemeckých zákonov - bez ohľadu na to, či ide o partnerskú, spriatelenú spravodajskú službu. Taktiež uviedol, že spolková vláda požiadala Washington o vydanie zoznamu agentov bývalej Štátnej bezpečnosti NDR pôsobiacich pred rokom 1989 v Spolkovej republike Nemecko. Tento zoznam si zabezpečila americká CIA v roku 1989 a 1990 vo východnom Berlíne a doteraz s ním nemecké orgány neoboznámila.
Ernst Uhlau sa taktiež vyslovil k otázke, či nemecké bezpečnostné orgány majú sledovať činnosť postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS). Uhlau sa vyjadril, že je to predovšetkým záležitosť nemeckej kontrarozviedky. Domnieva sa však, že by nemali sledovať PDS ako celok, ale predovšetkým niektoré jej čiastkové zložky, ako tzv. komunistickú platformu, ktorá je marxisticko-leninsky orientovaná, propaguje triedny boj a zvrhnutie demokratického systému v Nemecku.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)