BRUSEL (SITA) - Európska únia (EÚ) chce podniknúť ďalšie kroky na zabránenie daňovým únikom do susedných nečlenských štátov Únie - Švajčiarska a Lichtenštajnska. Na začiatku budúceho roka začnú krajiny tzv. trojky (Rakúsko, Nemecko a Fínsko) sondážne rokovania s oboma uvedenými krajinami, ako aj s Andorou, Monakom a San Marinom. Tieto zámery EÚ predložil vo výročnej správe o boji proti nekalej daňovej súťaži komisár EÚ pre vnútorný trh Mario Monti. Príslušné rokovania by sa mali začať aj s USA a Japonskom. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Podľa komisára M. Montiho nemôže v súčasnosti podniknúť EÚ okrem začatia rozhovorov iné kroky. Vzhľadom na doterajší odpor britskej a luxemburskej strany voči prijatiu zodpovedajúcej smernici EÚ o zdaňovaní kapitálových výnosov sa museli rozhovory predbežne obmedziť na politickú úroveň. Európska komisia (EK) nedisponuje potrebným mandátom na rokovania.
Komisár EÚ Mario Monti v súčasnosti vzhľadom na postoj Veľkej Británie k harmonizácii daní nepredpokladá skoré zavedenie dane z kapitálových výnosov v prípade úrokových výnosov. Podľa komisára pracuje EK na predlohe zákona, ktorým by sa zaviedli v rámci celej EÚ minimálne sadzby pri zdaňovaní kapitálových výnosov, resp. ohlasovacia povinnosť bánk voči orgánu, ktorý zabezpečuje správu štátnych financií. Podľa M. Montiho, ak by sa nepodarilo zabrániť daňovým únikom do iných krajín EÚ, v ktorých nerezidenti nemusia platiť dane z kapitálových výnosov, výsledkom by bol masívny odlev kapitálu. Následne by to mohlo spôsobiť ešte väčšie daňové zaťaženie pracovnej sily a škodlivú daňovú konkurenciu medzi členskými štátmi únie. Európska komisia už okrem toho v marci tohto roku predložila smernicu, na základe ktorej by sa malo odstrániť dvojité zdanenie úrokových platieb medzi podnikateľskými subjektmi.
Komisár EÚ Mario Monti odmietol tvrdenia, že orgány EÚ sa neusilujú o harmonizáciu daňovej politiky medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ, pričom poukázal na negatívne stanovisko Veľkej Británie. Podľa neho ide o lepšie zosúladenie, ktoré súvisí so vznikom Európskej menovej únie. V prípade zdaňovania príjmov nechce EK zasahovať do výsostného postavenia národných orgánov. Zámerom EK je zabrániť nečestnému konkurenčnému boju v daňovej oblasti, ktorý ohrozuje fungovanie vnútorného trhu EÚ.