ov VSŽ angažovali poradcu, ktorý je "rešpektovaným a veľmi skúseným oceliarskym manažérom s rozsiahlymi kontaktmi v medzinárodnom oceliarskom priemysle, jeho úlohou by malo byť napomáhať vo funkcii poradcu novému manažmentu spoločnosti, najmä v oblasti zefektívnenia prevádzky a zvýšenia efektívnosti spoločnosti.
Vývoj v poslednom týždni naznačil, že uvedené kroky môžu byť oneskorené. Podľa piatkového SME dostali VSŽ žiadosti o predčasné splatenie ďalších dvoch úverov - 125 mil. USD poskytnutých v roku 1996 a aranžovaných ING Bank N.V. a 50 mil. USD aranžovaných v roku 1997 Chase Investment Bank. (S ohľadom na informačné embargo o rokovaní s bankami odmietol hovorca VSŽ túto správu potvrdiť alebo vyvrátiť.)
Doteraz nie je úplne jasné, prečo VSŽ neuhradili pôvodný úver vo výške 35 mil. USD. Rovnako nejasná zostáva aj aktuálna štruktúra akcionárov. Podľa v piatok zverejnených informácií v Národnej obrode by mal balík zarepovaných akcií v SLSP pochádzať z IRB, pričom išlo o "určitú časť splátky ktorú nedokázala ako depozitum IRB vrátiť". Predseda dozornej rady VSŽ nevedel ani potvrdiť, ani vyvrátiť vyjadrenia predsedu vlády, podľa ktorých by vláda mohla prostredníctvom SLSP (a 30% balíka akcií VSŽ v nej zarepovaných) získať kontrolu vo VSŽ. Ešte väčšie nejasno do akcionárskej štruktúry vo VSŽ prinieslo štvrtkové obchodovanie na BCPB, keď bolo v deviatich priamych obchodoch prevedených 5,5 mil. kusov akcií VSŽ po 150-700 Sk.
Vedenie burzy pozastavilo vyrovnanie tohto obchodu, podľa informácií Národnej obrody o toto pozastavenie požiadala práve Slovenská sporiteľňa pre podozrenie z prevodu akcií, na ktoré má banka záložné právo. Podľa v piatok podvečer zverejnenej správy agentúry SITA išlo o pokus VSŽ Holding splatiť úver v Slovenskej sporiteľni, a získať tak naspäť akcie spoločnosti, ktoré sú dočasne v rámci repoobchodu na účte SLSP.
Akcie VSŽ boli v priebehu týždňa obchodované na anonymných trhoch v objeme 107 tis. Sk, ich cena sa pritom pohybovala v rozpätí od 148 Sk do 194 Sk. Piatková priemerná cena 158 Sk znamená ďalšiu týždennú stratu, tentokrát o 2,23 %. V priebehu novembra oslabili akcie VSŽ o 37 %.
Kríza vo VSŽ je ďalšou z ťažkých rán slovenskému kapitálovému trhu. Akcie VSŽ boli ešte pred pár mesiacmi označované za jednu z mála emisií, o ktorých sa dá uvažovať z hľadiska portfóliového investovania na Slovensku. Po tom, ako sa po vykryštalizovaní vlastníckych pomerov v minulom a tomto roku vytratila z trhu podstatná časť zaujímavých spoločností, sú akcie VSŽ prvou z veľkých a skutočne trhotvorných emisií, ktorých budúcnosť na kapitálovom trhu je otázna. Z dnešného pohľadu sa zdá, že hlavnou funkciou kapitálového trhu na Slovensku bolo prerozdelenie a koncentrácia vlastníckych vzťahov, rozptýlených kupónovou privatizáciou, a po jej naplnení stráca jeho existencia opodstatnenie. Ani v čase svojho najväčšieho rozmachu nedokázal slovenský kapitálový trh plniť žiadnu z vo svete bežných funkcií súvisiacich s akumuláciou a prerozdelením zdrojov, čiastočnú výnimku tvorila jedine oceňovacia funkcia. Zdá sa, že ak má mať kapitálový trh na Slovensku budúcnosť, musí byť postavený na úplne nových základoch.
Stále viac rednúce kurzové lístky z oboch trhov, keď napríklad vo štvrtok bolo na anonymnom trhu RM-S zobchodovaných iba 17 titulov, z toho však iba dva v počte väčšom ako sto kusov, a na parkete burzy bolo zobchodovaných iba 10 titulov, predstavujúcich skôr nadpriemerný počet, najlepšie charakterizujú súčasnú úroveň trhu.